מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט, הצפויה להיקרא Windows 9, תיחשף ב-30 בספטמבר, כך מדווחים היום אתרים ברחבי העולם. לפי הדיווחים, החלה החברה להפיץ הזמנות לאירוע שתקיים בסוף החודש ובו תציג את "העתיד ל-Windows ולארגונים".

windows 8
לא רוצים מגע? לא צריך. ממשק המגע על מסך רגיל

גרסתה הבאה של חלונות נמצאת בתכנון כבר זמן רב, אך עברה שינויים רבים בשנתיים שעברו מאז שוחררה חלונות 8 באוקטובר 2012. השינויים נועדו לספק מענה לתלונות רבות של משתמשים מסוגים שונים לגבי המערכת החדשה, שגרמו לקצב האימוץ שלה להיות נמוך במיוחד למרות מאמצים כבירים מצד מיקרוסופט. נתח השוק שלה עומד על כ-14% - הרחק מתחת לחלונות 7 (כ-51% ואף חלונות XP בת ה-11 (24%).

בין התלונות העיקריות, הרלוונטיות במיוחד לארגונים, ניתן למנות את ממשק המערכת, המתגאה בהתאמה גבוהה למסכי מגע אך מקפח את משתמשי המחשבים השולחניים והניידים המסורתיים שאמצעי הקשר היחידים שלהם עם המשתמשים הם מקלדות ועכברים.

כדי להתגבר על הקשיים, צפויה מיקרוסופט לשדרג את הממשק כך שמחשבים רגילים יוכלו להמשיך לעבוד בממשק המוכר מחלונות 7, תוך דילוג על מסך הבית המותאם למגע. כמו כן, תחזיר החברה למערכת את סרגל ההתחלה, המאפשר גישה לתוכנות המותקנות במחשב ולתכונות כגון כיבוי ושינה, גישה להגדרות המערכת וחיפוש.

 

לפי סרטון שפרסם השבוע האתר הגרמני WinFuture, התפריט יחודש ויכלול לצד רשימת התוכנות גם "אריחים חיים" שבגרסא הנוכחית מוצגים על מסך הבית של ממשק המגע. המשתמשים יוכלו למקם על הסרגל אריחים שיציגו מידע מתוך אפליקציות נבחרות בגדלים שונים, בדומה לממשק המגע אך ללא צורך "לצאת" משולחן העבודה כדי לצפות בהם.

בסרטון אחר שמציג האתר נראה "מרכז התראות" חדש, שירכז עבור המשתמש את ההתראות האחרונות מהאפליקציות השונות שלו בממשק המזכיר את וילונות ההתראות של סמארטפונים בכלל וסמארטפוני Windows Phone של מיקרוסופט בפרט. סביר אף להניח כי התראות מהסמארטפונים של החברה יוצגו על גבי המחשב, כך שמשתמשים יוכלו, לדוגמא, לענות ל-SMS מהמחשב, בדומה ליכולת שהציגה אפל באביב האחרון עבור אייפון, אייפד ומק.

 

לא רק מרכז ההתראות מהסמארטפונים של החברה ייובא למחשבים - גם העוזרת האישית שלה, קורטאנה, תגיע למחשבים ותאפשר ליצור תזכורות וככל הנראה גם לבצע פעולות כמו חיפוש מידע - בעזרת הקול או בהקלדת שאילתות או פקודות בשפה טבעית.

חידוש נוסף שיגיע למערכת ההפעלה של מיקרוסופט הוא שולחנות עבודה וירטואליים. התכונה, הזמינה למשתמשי לינוקס כבר כמעט עשר שנים, מאפשרת ליצור מספר סביבות עבודה על אותו מחשב, שבכל אחת מהן פתוחים מספר חלונות שונים. כך, לדוגמא, ניתן לפתוח בסביבה אחת גיליון אקסל של העבודה לצד מחשבון ותוכנת מייל, בעוד בסביבה אחרת פתוחות אפליקציות תקשורת אישיות כגון פייסבוק וסקייפ.

 

כאמור, מספר תכונות עתידיות מיועדות לאפשר עבודה משולבת עם סמארטפונים ומחשבים מבוססי Windows. כחלק מכך מתכוונת מיקרוסופט, על פי מסמכים מודלפים, לבטל את השם של מערכת ההפעלה הסלולרית שלה, Windows Phone, ולקרוא לכל גרסאות מערכת ההפעלה Windows.

כל החידושים הללו צפויים להיות מוצגים בעוד כשבועיים באירוע של החברה בקליפורניה וחלקם יהיו זמינים בגרסת ניסוי של המערכת שתצא מייד אחריו. מועד שחרורה הסופי של מערכת ההפעלה חלונות 9 טרם נקבע, אך הוא צפוי לקרות בין אביב לחורף 2015.