מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר (צילום: ניב ליליאן)
צילום: ניב ליליאן

מכתב למערכת שהתפרסם הבוקר (ה') בעיתון ה"ניו יורק טיימס", ממחיש אולי את גודל השינוי של המוצר שהשיקה מיקרוסופט היום בעיר ניו יורק.

הקוראת, מספרת שקנתה לאחרונה לאמה בת התשעים מחשב, והיא מוחה על כך שהממשק החדש של ווינדוס 8, אינו כולל את כפתור ההתחל שאמה כה התרגלה לעשות בו שימוש. הקריקטורה שליוותה את המדור, אגב, היא מחשב שבמקום מסך יש לו קוביה הונגרית – קריצה לריבועים הצבעוניים שמעתה יהיו סימן ההיכר של Windows.

התחושה כאן בהאנגר הישן על המזח היא חגיגית במיוחד. זו ההשקה של המוצר החשוב ביותר של מיקרוסופט מעודה וחוד החנית שלה בחדירה לשוק המחשוב הנייד הנשלט בידי גוגל ואפל, לצד הפיכתה מחברה בעיקר של תוכנה (אם לא כוללים את אקסבוקס), לחברה המייצרת מוצרים משולבים של חומרה ותוכנה גם יחד.

Windows 8 מבחינת מיקרוסופט, ומבחינתנו הצרכנים היא מהפכה בכל קנה מידה: לראשונה מיקרוסופט תומכת במעבדים שאינם מתוצרת אינטל (עם גירסת ה-RT), לראשונה היא זונחת את הממשק הישן מאחור ומביאה את ממשק האריחים מ-Windows Phone לכל סוגי המחשבים: החל ממחשבי לוח ועד שרתים, וכל מה שבאמצע, ולבסוף, ספינת הדגל החדשה, מחשב ה-Surface, מחשב הלוח החדש הנושא את הלוגו של Windows, והוא מחשב ראשון מבית מיקרוסופט עצמה שמציע תוכנה וחומרה מאותו בית יוצר. Surface יחל להימכר הלילה כאן בניו יורק, ובעוד כמה מדינות נוספות.

ווינדוס 8, windows 8 (צילום: ניב ליליאן)
צילום: ניב ליליאן

סטיבן סינופסקי, מנהל פלטפורמת Windows אומר כי ווינדוס שמונה היא אבן דרך משמעותית בהיסטוריה של ווינדוס. לדבריו, יותר ממיליארד אנשים משתמשים כיום בחלונות. לשירות האחסון סקיי דרייב יש יותר ממאתיים מיליון משתמשים.  לדבריו שמונה היא פלטפורמת המחשוב למיליארד המשתמשים הבאים. עצבנו את ווינדוס לעידן החדש. רבים סומכים על ווינדוס ואנחנו גאים שהם סומכים עלינו. בשמונה הושקעו 240 מיליון שעות ניסוי. יותר מכל מוצר תוכנה אחר, לדברי סינופסקי.

סינופסקי הציג גם את חנות התוכנות החדשה של Windows ואת גירסת ה-RT, לראשונה מערכת המיועדת למעבדי ARM, שתכלול גם גירסה מותאמת של אופיס. Windows RT לא יריץ את התוכנות הישנות של Windows שעוצבו למעבדי אינטל, אבל יריץ את כל היישומים החדשים שיהיו זמינים בחנות של Windows.

מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר שעלה לבמה, אמר: "מיקרוסופט מנפצת קונספטים. אתם יכולים לדמיין איך המכשיר ווינדוס 8 שלכם ייראה. מסכי הפתיחה עם האנשים שקרובים אליכם. האריחים החכמים יעדכנו אתכם כשדברים משתנים בעולם שלכם. "אלה המחשבים הטובים ביותר מעולם", אמר מנכ"ל מיקרוסופט.

"בווינדוס 8 הבאנו את הטוב שבכל העולמות. הפי סי ומחשב הלוח, העבודה והפנאי. ווינדוס 8 יאפשר לכם לעשות הכל – ובכיף. השותפים שלנו עיצבו עיצובים חדשים ומדהימים. האם הם מחשבים? כן! האם הם מחשבי לוח? כן! חלקם מסתובבים, חלקם מתנתקים, אבל הם כולם גם וגם", קרא באלמר.

מנכ"ל מיקרוסופט התייחס אך בקצרה ל-Windows Phone 8, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לניידים שתושק ביום שני, אשר חולקת עם וינדוס 8 ליבה ואמורה לאפשר את החוויה החלקלקה והמסונכרת בין כל התקני Windows, בדומה למה שעושה חברת אפל.

באלמר אומר שעם חנות הווינדוס החדשה, יש הזדמנות עצומה למפתחים. 670 מיליון מחשבים ממתינים לשדרוג, ועוד 400 מיליון מחשבים חדשים.

ווינדוס 8, windows 8 (צילום: ניב ליליאן)
צילום: ניב ליליאן

"אני רוצה להסב את תשומת לבכם שעצבנו מחדש את כל שירותי הרשת שלנו, כך שיהיו דומים במראה ל-Windows 8. כמו כן השקנו את Outlook.com, שירות דואר שעובד גם מקומית וגם ברשת.

השקנו גם שירותים לאקסבוקס כולל שירות מוזיקה עם 130 מיליון שירים להשמעה. אתם יכולים להשמיע מוזיקה ישירות לטלוויזיה או למגבר. הוא אוטומטית יציג מידע על האמן שלו אתם מקשיבים. אתם רק צריכים ליהנות. אנשים יאהבו את ווינדוס 8 ואת הדברים שהם יכולים לעשות", סיכם המנכ"ל.

הכותב אורח חברת מיקרוסופט בניו יורק

ווינדוס 8, windows 8 (צילום: ניב ליליאן)
צילום: ניב ליליאן