מה רוב האנשים צריכים שיהיה במחשב הנייד שלהם? שיהיה חזק, קטן וקל; שייראה טוב; ושיחזיק יום עבודה שלם. לא הרבה, בסך הכל. עד לפני כמה שנים, אפל הייתה היחידה שהצליחה לרקוח את שיקוי הקסם, אך גם לנובו הצליחה להגיע לאותו הסטטוס עם סדרת "יוגה" היוקרתית. הדור התשיעי של "יוגה", 9i, ממשיך את אותה סדרה, וכולל מקלדת מלאה, מסך מגע מתקפל - וגם עט סטיילוס. האם זה אחד המחשבים הטובים שקיבלנו לידינו? הנה מה שחשבנו עליו. 

העיצוב

היוגה החדש, שכולל מסך בגודל 14 אינץ', גדול רק במעט מדף A4; הוא לא עבה ולא כבד במיוחד (1.4 ק"ג). בגב המסך תמצאו ציפוי עור יוקרתי למראה ואיכותי למגע, כשאת חלקו התחתון מכסה מתכת בגוון מט שמתחממת די בקלות, אפילו אחרי שימוש של כמה דקות.

לנובו יוגה 9i (צילום: Lenovo)
לנובו יוגה 9i | צילום: Lenovo

אם אתם זקוקים לחיבורים רבים, צפו להתאכזב: היוגה האחרון כולל חיבור אוזניות, חיבור USB רגיל ו-2 חיבורי USB-C, שמתפקדים גם כ-DisplayPort ויאפשרו לכם לחבר מסך חיצוני. כדאי להשקיע בתחנת עגינה או במפצל USB. 

המסך

לנובו ציידה את היוגה האחרון עם מסך בגודל 14 אינץ', והוא אחד מנקודות האור של המכשיר. הוא בהיר בצורה יוצאת דופן, בטח עבור מסך שכולל גם מגע, וכיף לעבוד איתו גם תחת שמש ישירה.

לצערנו, המגע לא מרשים במיוחד - לא בציור או בקשקוש, ולא בשימוש בעט הסטיילוס שמוצמד לגב המכשיר. העט תומך באנגלית בלבד, ואחרי לא מעט ניסיונות כושלים, חזרנו לכתוב באמצעות המקלדת. 

מתחת למכסה המנוע

כל סדרת יוגה 9i קיבלה את הדור ה-11 של מעבדי Core i7, עם כוח עיבוד של עד 4.8 ג'יגה הרץ לכל אחת מארבע הליבות. זה מעבד חזק מאוד שיכול להפעיל יישומים עתירי כוח רבים, ומרשים לראות את זה בלפטופ כל כך קטן. בגרסה שאנחנו קיבלנו הוצמדו לו 16 ג"ב של זיכרון עבודה (RAM), שמולחמים ללוח האם ולכן לא ניתנים להרחבה; וכונן פלאש (SSD) בנפח של 1 טרה בייט.

לנובו עשתה שימוש במאיץ הגרפי של אינטל, כך שזה לא נייד לגיימרים - אך עבור יתר המשימות, זוהי תחנת עבודה רצינית שמסוגלת להתמודד עם כמעט כל דבר שתזרקו לעברה. 

עוד פיצ'רים

הסוללה בת 4 התאים של היוגה מספיקה לכ-7 שעות עבודה במאמץ סביר, ובוודאי לפחות מכך אם תאמצו את המחשב ביישומים כבדים. עם זאת, זו בהחלט סוללה טובה שתאפשר לכם לכתוב ולעבוד גם מבלי להזדקק לחיבור לחשמל בקפה השכונתי.

לנובו יוגה 9i (צילום: Lenovo)
לנובו יוגה 9i | צילום: Lenovo

ואם כבר בחשמל עסקינן, אז הדבר היחיד שיגרום לכם לשכוח שמדובר בלפטופ קליל ומגניב הוא המטען. ספק הכוח, כמו בכל מחשב אחר, עדיין כבד ומגושם, ומעניין מתי הטכנולוגיה תעזור לנו להיפטר מהלבנה הזו שאנחנו צריכים להיסחב איתה כל הזמן.

עוד נקודה מעניינת ביוגה היא הרמקולים. על המארז מתנוסס בצורה גלויה הסמל של דולבי אטמוס, פורמט הקול המתקדם שתוכלו למצוא גם בבתי הקולנוע. הסאונד מהרמקולים המובנים אכן איכותי, אבל כצפוי חסרים בו תדרים נמוכים.

בשורה התחתונה

יתרונות: מסך מעולה, עיצוב קל ונוח, חומרה חזקה

חסרונות: מתחמם מהר, תגובתיות לא מספיק טובה למגע, מאיץ גרפי לא חזק

היוגה 9i מרגיש וצועק יוקרה בכל מובן אפשרי, החל בעיצוב החלק, דרך הוורסטיליות בשימוש והחומרה החזקה ועד למסך המצוין. יחד עם זאת, הוא לא חף מחסרונות: התחממות מהירה, מאיץ גרפי קצת חלש ותגובה לא מספיק רגישה למגע.

כשבוחנים את החבילה השלמה, רואים מחשב נייד איכותי מאוד וכיפי לשימוש. מחירו של ה-9i מתחיל בישראל ב-8,290 שקלים, ולמרות שלא מדובר בלפטופ הזול ביותר בשוק – רחוק מכך – הוא נותן תמורה מצוינת למחיר.