לפני כשנה חשפו מיקרוסופט וקוואלקום כי הן מפתחות במשותף לפטופים מבוססי ARM שמריצים Windows. עתה, בכנס שעורכת קוואלקום בהונג-קונג, חושפת ענקית השבבים עוד פרטים בנוגע לאחד הפרויקטים המסקרנים ביותר בעולמות המיחשוב האישי.

הנסיינים חשבו שזה באג

במסגרת הכנס אמר פיט ברנארד, בכיר במיקרוסופט שלוקח חלק בפרויקט המשותף, שהחברות כבר יצרו כמה מאות לפטופים שמשמשים לבדיקה, ואורך חיי הסוללה שלהם הוא "ממש, ממש טוב". כאשר התבקש ברנארד לפרט הוא אמר: "אם להיות כן, זה למעשה יותר ממה שציפינו. הצבנו רף גבוה, וכבר חצינו אותו. אני משתמש בלפטופ על בסיסי יומי ואני לא לוקח איתי את המטען… אני יכול לטעון אותו כל כמה ימים. זה אורך חיי הסוללה שאני מדבר עליו".

ברנארד הוסיף: "לדעתי, מדובר בפיתוח שמשנה את כל מה שאנשים יודעים על חוויית השימוש במחשב". למעשה, על פי מיקרוסופט, הפיתוח היה כל-כך מוצלח שנסיינים דיווחו על באג במד הסוללה, מכיוון שלא ראו שהוא מתרוקן.

חדשות טובות נוספות הן תאריך ההכרזה, שתוכנן להיות עוד השנה. במפגש עם עיתונאים אמר דון מגוויר, סגן נשיא לשיווק בקוואלקום: "בדצמבר בשנה שעברה קבענו לוח זמנים, שכולל הכרזה על מחשבים תוך שנה. אנחנו עדיין עובדים על פי לוחות הזמנים האלו". עד עכשיו הודיעו 3 יצרניות כי ייצרו לפטופים מבוססי ARM: לנובו, HP ואסוס. הלפטופים יגיעו ככל הנראה בכמה רמות מפרט ומחיר שונות.

חוץ מזמן סוללה מרשים, הלפטופים מציגים יתרון נוסף בדמות קישוריות קבועה (always-connected) – משום שמדובר בשבב שתוכנן במקור לסמארטפונים, גם הלפטופים החדשים יהיו מחוברים לרשת כל הזמן בחיבור סלולרי, בזכות המודם המובנה של קוואלקום וכרטיס eSIM – בדומה לשעון החכם של אפל ומכשירי הפיקסל 2.

למרות ה'נחיתות' לכאורה של מעבדי מובייל לעומת מרבית המעבדים החזקים שמייצרת למשל אינטל, מיקרוסופט כבר הדגימה כיצד מחשב מבוסס ARM ו-Windows מריץ פוטושופ ללא בעיות מיוחדות.

עם זאת, אינטל מצידה לא מתכוונת לשבת בצד, כשברית ה-Wintel המפורסמת נמצאת בסכנה. לפני מספר חודשים טענו בכירים בחברה שמדובר בהפרת זכויות יוצרים שלה ורמזו על תביעה בדרך, שנובעת מהשימוש של מיקרוסופט וקוואלקום בתוכנה שמחקה את הפעולה של מעבדי אינטל כדי להריץ תוכנות ישנות. אינטל חתומה על לא פחות מ-1,600 פטנטים הנוגעים לדרך הפעולה של שבביה. עוד טענו הבכירים: "אנחנו לא מקדמים בברכה הפרה לא חוקית של הפטנטים שלנו, ואנחנו מצפים שחברות אחרות ימשיכו לכבד את זכויות הקניין הרוחני של אינטל".

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
סמסונג השיקה מצלמת 360 מעלות עם 17 עדשות
בני אדם חיים יותר - וסוג חדש של חברות מתמודדות עם זה