אם הישיבה מול המחשב כל היום גורמת לכם לצריבה בעיניים, כאבי צוואר וטשטוש בראייה, אולי יש לכם בעיה נפוצה הידועה בשם “עייפות עיניים”. במונחים רפואיים היא קרויה “תסמונת ראיית המחשב”.

NEXTER ו-5min, אתר הווידיאו של AOL, מביאים לכם מדריך וידיאו מבית Cnet מתורגם לעברית עם חמישה טיפים שיעזרו לכם להעלים את הבעיה. 

1. כוונו את צג המחשב שלכם
לפעמים כיוון פשוט של הצג יספיק. הצג שלכם צריך להיות במרחק של 50 עד 80 ס”מ מהעיניים. אם זה רחוק מדי, כוונו אותו בהתאם.

כמו כן, הקצה העליון של הצג צריך להיות בגובה העיניים, כי אתם אמורים להסתכל למטה על מה שאתם עובדים עליו ולא למעלה. אז הרימו או הורידו את הצג ואם הגובה לא מספיק, השתמשו בפלטפורמות הרמה מיוחדות או פשוט ספרים בעלי כריכה קשה.

בואו לפייסבוק של נקסטר

2. כוונו את התאורה
יש סיכוי שעייפות העיניים שלכם נגרמת מיותר מדי תאורה מלאכותית או טבעית. אז אם אפשר, כבו אורות פלואורסצנט חזקים. במקומם השתמשו במנורות רצפה או במנורות שולחן ומקמו אותה כך שהיא תקרין אור לא ישיר בצדי המחשב.

3. כלל ה-20-20-20
דרך פשוטה אחת לפצות על השעות הארוכות מול המחשב היא להשתמש בכלל ה-20-20-20. בכל 20 דקות מצאו עצם במרחק שישה מטרים (20 feet) ותבהו בו למשך 20 שניות. זה יאמן את העיניים שלכם ויעניק הקלה מהבהיה בצג בהיר כל היום. השתמשו בתוכנות כמו “ברייק טייקר” לפיסי או “טיים אאוט” עבור מק.

4. משקפי מחשב
במשרד או אפילו בבית, אולי יש הרבה אור סביב השולחן שלכם, אור טבעי שנכנס מהחלון וגרוע מכל, האור האחורי של הצג שלכם. כל הדברים האלה מקשים על העיניים שלכם וגורמים עייפות. פיתרון אחד הוא משקפי “גונרס”. הם צבועים בצהוב כדי לאזן את האור הכחול הקר שהצג מפיק. המשקפיים האלה עוזרים מאוד, אבל צריך להתרגל אליהם.

5. ההגדרות הנכונות
המקלדת, חומר הקריאה והמחשב שלכם נמצאים במקומות שונים ומאלצים את העיניים להתכוונן מחדש כל הזמן למרחקים המשתנים. מה שגורם לעייפות, כאבי ראש וכו’. במקום זה מקמו את המקלדת מול הצג ואת חומר הקריאה בצמוד אליהם. דרך קלה לעשות זאת היא שימוש במעמד המחזיק את הניירות שלכם בזמן שאתם מקלידים.

באמצעות כל הטיפים האלה, יש לקוות שתחוו הרבה פחות לחץ בעיניים. אבל אם אתם עדיין סובלים, מומלץ שתיגשו לבדיקת עיניים. ואולי תגלו שאתם צריכים משקפי קריאה.

לכל מדריכי הווידאו