הטלפון שלי מת - זה מה שאומרים לי מרגע שקניתי אותו. ואת זה שהיה לפניו. ואת זה שהיה עוד קודם. מאז שעברתי מסמארטפונים מבוססי אנדרואיד לכאלה שמריצים את ווינדוס פון, אי שם במאי 2013, כולם סביבי צחקו על הבחירה שלי.

אבל העובדה היא שכבר 4.5 שנים המכשירים האלה עובדים (כל השלושה, עם כמה תקלות בשניים הראשונים שלא מצאתי בארץ מעבדה שתתקן אותן). הם עובדים כמו גדולים ועושים כל מה שאני צריך שהם יעשו - החל מצילום תמונות מדהימות (אי אפשר בכלל להשוות מולן שום סמארטפון מלבד אייפון ואת גלקסי S7 ומעלה), דרך הרצת מוזיקה וסרטונים ועד כתיבת מיילים וקבצי וורד, כמו זה שבתמונה, שנכתב ועוצב בלי התערבות מחשב.

ובכל זאת, אני אחד היחידים שחושב שיש מה לעשות עם המכשירים האלה. אתמול (א') הודה האדם השני הכי מזוהה עם הסמארטפונים של מיקרוסופט שהחברה נחלה כישלון בתחום ואינה מתכוונת להשקיע בו עוד מאמצים.

האדם הזה הוא ג'ו בלפיורה, כיום סגן נשיא מיקרוסופט ובעבר האחראי על חטיבת הסמארטפונים של מיקרוסופט מאז 2011, ורוב התקופה הזו גם דוגמן הבית שהציג את המכשירים ומערכת ההפעלה שלהם באירועים ובסרטוני פרסומת. לאחר שבשנה שעברה, בעת חופשה, הוא נתפס משתמש באייפון, עכשיו הוא חשף כי עבר לאנדרואיד ואינו מתכוון לחזור עוד לווינדוס 10 מובייל.

בתשובה לגולש ששאל בטוויטר "האם הגיע הזמן לעזוב את פלטפורמת ווינדוס לטלפונים?", ענה בלפיורה: "תלוי מי אתה. חברות רבות עדיין נותנות לעובדים (מכשירי ווינדוס) ואנחנו נתמוך בהן! כמשתמש קצה עצמאי, אני החלפתי פלטפורמות (לאנדרואיד) למען המגוון בטלפונים ובאפליקציות. נתמוך גם במשתמשים האלה! בחר מה שהכי טוב לך".


לאחר שאחד הקוראים שאל לגבי עדכונים ומכשירים חדשים, הבהיר בלפיורה: "כמובן שנמשיך לתמוך בפלטפורמה... תיקוני באגים, עדכוני אבטחה וכו'. אבל תכונות ומכשירים חדשים אינם המיקוד".

במילים אחרות: מיקרוסופט הפסיקה לעדכן את גרסת מערכת ההפעלה שלה לסמארטפונים, ומעבר למינימום ההכרחי כדי שלא ימותו לפתע מאיזו פריצה שתתגלה, היא לא מתכוונת לשנות בהם כלום - ובוודאי שלא להוציא סמארטפונים חדשים.

לאחר שאחד הגולשים רמז כי מיקרוסופט היא האשמה בכך שלבלפיורה לא היו מספיק אפליקציות ווינדוס מובייל, משום שהיא לא מושכת את המפתחים, ענה בלפיורה: "ניסינו קשה מאוד לתמרץ מפתחי אפליקציות. שילמנו להם כסף... כתבנו אפליקציות בשבילם... אבל מספר המשתמשים נמוך מכדי שרוב החברות ישקיעו בו".

בכך, חתם למעשה בלפיורה את גורלו של הסמארטפון שלי, כמו גם עוד כמה מיליונים בודדים כמוהו ברחבי העולם. ללא עדכונים משמעותיים, הם לעולם לא ידביקו את הפיגור בתכונות מול אנדרואיד ואייפון, ויישארו לא רלוונטיים. לא פלא, אם כך, שלאחרונה הודה מייסד מיקרוסופט כי עבר למכשיר אנדרואיד, מנכ"ל מיקרוסופט הנוכחי משתמש באייפון והחברה מוכרת בחנות שלה את סמארטפון האנדרואיד של סמסונג.

עם זאת, בזמן שאני ואחרוני החלונאים מתחילים לחפש לעצמנו מכשירים חלופיים, מיקרוסופט מחזיקה עוד שפן אחד סודי בשרוול: בתחילת השנה חשף אתר Windows Central כי החברה עובדת על גרסה חדשה למערכת ההפעלה שלה, תחת שמות הקוד "פרויקט אנדרומדה" ו-Windows Core OS. המערכת הזו תיראה זהה לווינדוס 10 וגם תמשיך להיקרא ווינדוס 10, אך מאחורי הקלעים תהיה בנויה בצורה חדשה, שתאפשר לה לרוץ על כל מכשיר שהוא באופן שיתאים למה שאותו מכשיר מיועד לעשות. כך, במקום שתי גרסאות נפרדות למערכת - אחת למחשבים ואחת לסמארטפונים - תהיה למיקרוסופט מערכת אחת, שעליה אפשר "להלביש" חלקי תוכנה שמוסיפים לה יכולות שונות.

לפי שמועות, המערכת תיחשף בשנה הבאה, יחד עם סמארטפון אחד או יותר - רק שהפעם מיקרוסופט לא תצטרך להתאמץ כדי שהטלפונים האלה יצליחו. זאת משום שהתוכנה תחיה גם על מכשירים אחרים, כמו משקפי המציאות הרבודה של החברה, HoloLens, ואם אנשים לא ירצו אותה על סמארטפונים - זה לא יהפוך אותה לבזבוז זמן ומאמץ כפי שהיתה ווינדוס פון (ואחר כך ווינדוס 10 מובייל).