אפל הסירה מחנות האפליקציות שלה משחק אייפון חדש בשם Phone Story (סיפור הטלפון) שמציג באופן בוטה את הפגיעה של אפל בזכויות האדם בעת ייצור האייפון ויתר מכשיריה.

מדובר במשחק שנוצר באופן אקסקלוסיבי עבור חנות האפליקציות של אפל ואפילו נשאר שם במשך כמעט שבע שעות שלמות, עד שהוסר בגלל 'הפרה' של תנאי השימוש.

המשחק פותח על ידי חברת Molleindustria, שמורכבת מקבוצת פעילים למען זכויות אדם שהסלוגן שלהם יכול לסכם את מטרתם באופן די ברור: "משחקים רדיקליים נגד הדיקטטורה בתחום הבידור".

אין תמונה
חושף את ההתאבדויות במפעלים לייצור אייפון ופגיעה בזכויות אדם. צילום מסך מתוך Phone Story

מה יש במשחק?

'סיפור הטלפון' מורכב מארבעה מיני משחקים, שכל אחד מהם עוסק בנושא אחר. בחלק  אחד למשל השחקן מעביד ילדים במחצב כרייה בקונגו כחלק במטרה כמובן לייצר מכשירי אייפון בסופו של דבר, בחלק אחר הוא מנסה למנוע את גל ההתאבדויות במפעל פוקסקון שמייצר חלקי אייפון, זורק פסולת אלקטרונית, משתתף באובססיה לקניית גאדג'טים של אפל ועוד. 

"Phone Story  הוא משחק למכשירי טלפון חכמים (סמארטפונים) שנועד לעורר ולשקף את הפלטפורמה הטכנולוגית שלנו", כתוב בתיאור באתר הרשמי של המשחק, "מתחת לפני השטח הנוצצים של הגאדג'טים שלנו, מאחורי הממשק המלוטש שלה מסתתר מוצר שנוצר בשרשרת יצור בעייתית מאוד שמשתרעת על פני הגלובוס. המשחק אמור להישמר במכשיר האייפון שלכם כדי להזכיר לכם על המתרחש ועל ההשפעה שלכם בתור כוח צרכני".

אין תמונה
הסגידה לגאדג'טים של אפל בעולם המערבי, נשמע לכם מוכר?

דיקטטורה של אפל?

לאפל היו מספר טיעונים חוקיים להסיר אותו מחנות האפליקציות שלה, כי הוא מפר לפחות שלושה מהסעיפים בתנאי השימוש שלה. ביניהם האיסור לייצר אפליקציות שיש בהן אלימות והתעללות בילדים, אפליקציות עם תוכן פוגעני או גס, אפליקציות שמזמינות לתרום כספים ועוד.

נציין כי המפתחים מבטיחים להילחם בהתנהגויות "אלימות" של חברות ענק ותאגידים ומזמינים גופים עם השקפת עולם דומה להפיץ את המשחק ולתרום להם כספים. כמו כן הם כותבים כי כל הכסף שירוויחו מהורדות המשחק יוקדש למלחמה בתאגידים.

נכון לעכשיו המשחק זמין באנדרואיד מרקט ומחירו 0.99 דולר.

סטיב ג'ובס (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
האפליקציה הוסרה כי יש בה אלימות וניצול ילדים. קצת אירוני לא? | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

>> מיקרוסופט חשפה את מערכת ההפעלה ווינדוס 8

>> וגם: בדרך לשבור שיא? האם אייפון 5 יהיה הסמארטפון הנמכר בהיסטוריה?