האם זה נכון שאפל מאיטה בכוונה אייפונים בני כמה שנים, על מנת לאלץ אתכם לשדרג לדגם חדש יותר? אחד הנימוקים שמחזקים את הטענה הזו נובעים מכך ששכיחות החיפושים בגוגל על האטה באייפון עולה באופן משמעותי לאחר שמושקת גרסה חדשה של מערכת ההפעלה iOS. במילים אחרות, נתון זה מעיד על עלייה במשתמשים שמרגישים שהשדרוג האחרון הוא בעצם שנמוך, שפגם במכשיר שלהם ובחווית השימוש בו.

אלא שלפי מחקר שבוצע על ידי Futuremark, העומדת מאחורי תוכנת המדידה 3DMark, לא נמצאו סימנים לקונספירציה מצידה של אפל.

עוד תיאוריית קונספירציה?

במחקר בן 18 חודשים שביצעה החברה בין אפריל 2016 לספטמבר 2017, נערכה השוואה בין הביצועים של דגמי אייפון שונים בנקודות זמן שונות ועם גרסאות שונות של מערכת הפעלה המותקנות בהם.

תחילה נבדק האייפון 5s, שכן ההנחה הייתה שהמכשירים הישנים ביותר הם אלה הנמצאים במרכז הכוונת של אפל, וצפויים לחוות את ההאטה המשמעותית ביותר. בתמונה מטה ניתן לראות את ביצועי השבב הגרפי של האייפון 5s לאורך זמן, כאשר כל עמודה מציגה את הציון הממוצע (יותר גבוה = יותר טוב). כפי שניתן לראות, ביצועי הגרפיקה באייפון 5s נותרו פחות או יותר עקביים, גם בגרסה 9 של מערכת ההפעלה וגם בגרסה 11 האחרונה, למעט שינויים מינוריים שנחשבים סטנדרטיים.

בגרף נוסף ניתן לראות את תוצאות מבחן ביצועי המעבד המרכזי לאורך זמן. גם כאן, די ברור שעדכוני התוכנה לאורך השנים לא השפיע ברמה משמעותית על ביצועי המכשיר.

תוצאות הבדיקות של האייפון 6, 6s ו-7 היו פחות או יותר זהות; ביצועי הגרפיקה (GPU) נותרו עקביים בין גרסאות מערכת ההפעלה והציגו שינויים קלים בלבד. ובגזרת המעבד (CPU) נרשמה אמנם ירידה קלה מאוד בביצועים לאורך זמן, אך לא מדובר במשהו שאמור להפריע או להיות מורגש במהלך השימוש היומיומי שלכם.

תוצאות מהמבחן הזה מעידות על כך שאפל דווקא לא שוכחת את מחזיקי הדגמים הישנים יותר מאחור, ומקפידה להמשיך ולתמוך בהם עם עדכוני תוכנה שוטפים שאינם פוגעים בחווית השימוש במכשיר.

אז למה בכל זאת אנחנו מרגישים שאחרי כל עדכון הסמארטפון מגמגם יותר ויותר? יתכן שעדכון גרסה כולל בתוכו פיצ'רים חדשים הדורשים שימוש במשאבים רבים יותר של המכשיר או ביותר כוח עיבוד. כמו כן, אפליקציות שפותחו במיוחד עבור מכשירים חדשים עשויות לעבוד קצת אחרת במכשירים ישנים יותר, שלא נהנים מהתאמות שונות שגורמות לאפליקציות לעבוד מהר וחלק יותר.

נימוק נוסף שלנו באופן אישי נשמע די הגיוני נוגע להשפעה הפסיכולוגית, גם אם רק בתת-מודע, מכך שאנו יודעים שיש מכשיר חדש ומהיר יותר משלנו, מה שגורם לאייפון הנוכחי שלנו, גם אם הוא נרכש רק לפני כשנה, להרגיש מיושן ואיטי. בקיצור, יכול להיות שהכל בראש.

הכתבה המקורית פורסמה באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
ביקרנו בפסטיבל GameIn Mako Fest - וחזרנו עם בשורה לחובבי אקס-בוקס
4 אפליקציות ישראליות חינמיות חדשות שאתם חייבים להכיר