עדכון: לפי פרסום באתר The Verge בפרלמנט של האיחוד האירופי התייחסו למטעני קיר בלבד, ולא לכבלי טעינה או שקעי טעינה.

מאז הושק האייפון 5 בשנת 2012, משתמשת אפל במחבר ה-Lightning על מנת להטעין את כלל המוצרים שלה. כעת, לפי דיווח חדש, נראה כי החברה תחויב לעבור למחבר USB-C מודרני וליישר קו עם שאר היצרניות בשוק הטכנולוגיה.

לפי הפרסום, במטרה לצמצם את הזיהום הסביבתי ולהקטין את הפסולת האלקטרונית, הפרלמנט של האיחוד האירופי רוצה לאמץ תקן אחד לטעינת מכשירים ניידים, ובכך צפוי לחייב את אפל לשלב במוצריה הנמכרים ביבשת את התקן הפופולרי ביותר - USB-C. ומדובר בבלאגן לא קטן.

איירפודס 2 (צילום: ינון בן שושן, NEXTER)
איירפודס 2 | צילום: ינון בן שושן, NEXTER

אם החוק החדש של האיחוד האירופי ייצא לפועל, אפל תצטרך להחליט אם לעבור באופן גורף לשימוש ב-USB-C, או לייצר דגם כפול של מוצריה - אייפון, אייפד ואיירפודס - אחד עם שקע טעינה USB-C על מנת שתוכל למכור אותם באירופה, ודגם רגיל עם חיבור ה-Lightning שישווק בשאר העולם. ומה זה אומר לגבינו? הדגמים המיובאים לישראל מגיעים מאירופה.

 

אייפון וכבל הטענה מסוג Lightning (צילום: Jacob_09, shutterstock)
אייפון וכבל הטענה מסוג Lightning | צילום: Jacob_09, shutterstock

עד הכרזת האייפון 5 מכשיריה של אפל שילבו את שקע הטעינה המסורתי בן 30 הפינים שהיה מסורבל והתחבר רק בכיוון אחד. לאחר שעברה לחיבור ה-Lightning נאלצו לקוחות החברה להחליף מוצרים כמו מטענים לבית, לרכב, מעמדי רמקול וכיסויים שונים שלא התאימו למכשיר האייפון החדש. בעיה דומה צפויה ואולי גדולה יותר צפויה להתרחש גם במקרה הנוכחי.