האייפון של אפל יחגוג בסוף החודש עשור להצגתו, ומתברר שהמכשיר ששינה לחלוטין את עולמות המובייל והאינטרנט בא לעולם בגלל יריבות אישית בין מנכ"ל אפל המנוח, סטיב ג'ובס, לבין עובד במתחרה הגדולה של אפל, מיקרוסופט, שאותו הוא לא חיבב.

סקוט פורסטול, שהוביל את צוות הפיתוח של האייפון והאייפד באפל, השתתף השבוע בטקס לציון עשור להשקת האייפון במוזיאון להיסטוריית המחשב שבמאונטיין-וויו (העיר בה מבוססת גוגל). לפי פורסטול, לא מדובר בביל גייטס, אלא בבן זוג של חברה טובה של אשתו של ג'ובס, לורן פאוול ג'ובס, שאותו פגש לעתים קרובות באירועים שונים מכיון שהסתובבו באותו מעגל חברתי.

"סטיב שנא אותו", סיפר פורסטל. "בכל פעם שהיתה לו סוג של אינטראקציה חברתית איתו, הוא היה חוזר עצבני", סיפר.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
אף אחד לא קונה מניות סמסונג - חוץ מסמסונג
סדרת ילדים חדשה של נטפליקס נותנת להם לבחור בין עלילות

באחת הפעמים סיפר העובד לג'ובס איך הצליחו במיקרוסופט "לפתור את בעיית המחשוב" ואיך החברה פיתחה טאבלט עם מסך מגע. זה היה הרבה לפני שהאייפד והטאבלטים המודרניים באו לעולם, ועל הטאבלטים של מיקרוסופט פעלה אז גרסה מיוחדת של מערכת ההפעלה ווינדוס, כשאלמנט המגע היה באמצעות סטיילוס – עט מיוחד שצורף למכשירים בעלי מסך מגע בסוף שנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000, משום שחיישני המגע לא היו רגישים מספיק לשימוש באצבעות.

לפי פורסטול, כשג'ובס הגיע למשרד אחרי חופשת סוף השבוע הוא שחרר לאוויר "שורה של קללות". הוא הוסיף כי ג'ובס אמר בהתייחסו לסטיילוסים כי הם לא אינטואטיביים וכי אנשים מאבדים אותם כל הזמן. "קודם כל, הם אידיוטים", אמר ג'ובס על המוצר של מיקרוסופט. "אנחנו נולדנו עם 10 סטיילוסים" - ונופף באצבעות.

תחילה התמקדו באפל בפיתוח טאבלט – כמו זה שהיה למיקרוסופט - ופוסטול נבחר להוביל את הפרויקט. אך ב-2004 עבר המיקוד של הפרויקט לטלפון נייד, אחרי שג'ובס ראה בבית קפה שאנשים רבים משתמשים בטלפון שלהם, אבל לא באמת אוהבים את המכשיר שלהם. אז הוא שאל את פורסטול אם ניתן לכווץ את מסך המגע כדי שיתאים לגודל של טלפון. פורסטול אמר שג'ובס צדק: "אין בכך שאלה. זו הדרך שבה צריך לייצר טלפונים".