מוזיקה מעידה הרבה על אישיות של בן-אדם, ורוב הסיכויים שלכולנו ישנם שירים שהם בגדר "Guilty Pleasures" - שירים מביכים מעט שאנחנו אוהבים להאזין להם בפרטיות, אבל סביר להניח שלא נעיד בפומבי על כך שאנחנו מאזינים להם. מאז השקת ספוטיפיי בארץ, משתמשים רבים בישראל גילו את שירות המוזיקה הוותיק ועושים בו שימוש - אבל לא כולם יודעים שלאחר כמה לחיצות כפתור תמימות באפליקציית הדסקטופ הפופולארית מאוד של השירות, כל חברי הפייסבוק שלכם יוכלו לראות בדיוק למה אתם אוהבים להאזין, ואפילו בזמן אמת. מפחיד? לא ממש. מעצבן? בהחלט.

כל השירים מוצגים בזמן אמת

ספוטיפיי מחזיקה פיצ'ר נחמד למדי בשם "Friend Activity", שמאפשר לכם לקשר בין חשבון הספוטיפיי שלכם לבין חשבון הפייסבוק שלכם ולמצוא ולעקוב אחר חברים מפייסבוק שמחזיקים גם הם במנוי ספוטיפיי. ברגע שתבחרו לעקוב אחרי אותו חבר (או אמנים ומותגים שונים), תוכלו לראות באפליקציית הדסקטופ את האמנים האהובים עליו, פלייליסטים פומביים שהוא יצר (בין אם הוא שם לב ובין אם לא), השיר האחרון שהוא האזין לו, ואפילו את השיר שהוא מאזין לו ממש כרגע. הרעיון הזה אולי נשמע חמוד ותמים, אבל הוא עלול ליצור מצבים לא נעימים.

כתבת גיקטיים בשם ה.ח, שביקשה לשמור על אנונימיות (יש אחת כזו ואתם כנראה מכירים אותה), נצפתה בפיד החברתי כאשר היא מאזינה לשירים מעט שנויים במחלוקת של להקות כמו ווסטלייף, ספייס-גירלס, Bewitched, פלייליסטים בשם Cheesy Hits, "הכי 2000", ושירי פרידות, זאת על אף שהיא מתחזקת זוגיות יציבה ומאושרת. מיותר לציין שבכל פעם שהעלנו בפניה את שמות השירים שהיא מאזינה להם, היא נבהלה והביעה תרעומת על כך שהיא מעולם לא אישרה לספוטיפיי להציג לכל חבריה את המוזיקה שלה. לא שהדבר הפריע לחברי מערכת גיקטיים לבקר את הטעם המוזיקלי שלה.

לא נותנת מספיק שליטה על הפרטיות

אנחנו אולי חיים בעידן של שיתוף מידע תמידי, ומאוד אוהבים לחלוק את מה שאנחנו עושים ברגע זה (או לפחות את הדברים הנוצצים והחיוביים שאנחנו עושים) - אבל לא כולם רוצים לחלוק כל הזמן עם העולם את הרגלי ההאזנה שלהם. בניגוד לאפליקציות אחרות עם אלמנטים חברתיים, מהרגע שקישרתם בין חשבון הפייסבוק לספוטיפיי והפעלתם את פיד החברים, אין לכם יותר מדי שליטה על מה שקורה שם. ספוטיפיי לא שואלת אתכם למי אתם רוצים לאשר לצפות בתוכן שאתם מנגנים כעת, לא מודיעה לכם שחבריכם החלו לעקוב אחריכם, לא מאפשרת לכם לבחור איזה תוכן אתם רוצים להפוך לפומבי, ונראה כי היא אפילו לא מאפשרת לכם לבטל את הגזרה בקלות.

נכון לעכשיו, ספוטיפיי נותנת לכם מעט מאוד כלים כדי להגן על פרטיותכם מפני חבריכם. בין השאר היא מאפשרת לבטל את הפיכת הפלייליסטים שלכם לפומביים בצורה אוטומטית, לבטל את הצגת האומן האהוב עליכם ולהפסיק את פרסום הפעילות שלכם בספוטיפיי. האפשרויות הללו נשמעות הוגנות, אך נראה כי האפשרות האחרונה והחשובה ביותר לא עושה דבר, וגם לאחר כיבוי המתג, חבריכם עדיין יהיו מסוגלים לצפות בשירים שלכם בזמן אמת. כדי לשנות הגדרות אלו ואחרות, לחצו על החץ שליד המשתמש שלכם בחלקה העליון של האפליקציה, בחרו ב-Settings וגללו למטה עד שתגיעו להגדרות Social.

עם זאת, ספוטיפיי מאפשרת לכם "להסתיר" את המוזיקה שאתם מאזינים לה בזמן אמת על ידי האזנה במצב אופליין, או על ידי הפעלה של Private Session. כאשר תפעילו את המתג של המצב הזה, המוזיקה שאתם מאזינים לה לא תופיע ולא תתועד אצל חבריכם - אך שימו לב: כאשר תצאו מהאפליקציה, או לאחר זמן מה של אי שימוש בה, ה-Private Session יבוטל ללא אזהרה, וחבריכם שוב יוכלו לצפות בשירים שלכם. ספוטיפיי מתארת את המצב הזה כאידיאלי לפעמים בהן אתם יודעים שאתם עומדים להאזין למוזיקה מביכה או כזו שאתם לא רוצים לחשוף, אבל לדרוש מהמשתמש לזכור להפעיל אותה בכל פעם שהוא לא רוצה שחבריו יוכלו להציץ להרגלי השמיעה שלו הוא לא מצב אידיאלי.

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
צפו: ביקרנו בחנות ללא קופות של אמזון
רגע לפני המעבר לחשמל - רכבת ישראל קנתה קטרים מזהמים יותר

פנינו לספוטיפיי כדי להבין מדוע כפתור ה-Publish my activity on Spotify לא מונע את תצוגת השירים בזמן אמת לכל חבריכם ללא אישור, אך מספוטיפיי נמסר: "אין תגובה". החברה שמה דגש לא קטן על חיבורים לרשתות חברתיות, כאשר בשבועות האחרונים השיקה אינטגרציה שמאפשרת יצירת סטוריז לאינסטגרם ופייסבוק ישירות מהאפליקציה, ואף בודקת אפשרות להוסיף פלייליסט המבוסס על השירים שהחברים שלכם מאזינים להם.