שוב שינויים בקווי האוטובוסים בגוש דן (צילום: חדשות 2)
קו 142 כבר עבר? | צילום: חדשות 2
 

שדרות רוטישלד, בוקר יום שלישי. אפליקציה חדשה שנשלחתי לנסות מודיעה לי שעוד 20 שניות האוטובוס שאני מחכה לו, קו 142 לרמת החייל, יכנס לתחנה. זוהי לא השעה הקבועה שלו. אני סקפטי. 23 שניות עוברות, האוטובוס כבר עומד מולי, פותח את הדלת. בשביל מי שבילה די הרבה מהחיים שלו בתחנות אוטובוס, הרגע הזה הוא מבחינתי קסם.   

נקסטר גם בפייסבוק 

לא משתכנע. הולך רבע שעה משם לנסות אוטובוס שנוסע למקום אחר לחלוטין, על קו שונה לחלוטין שמופעל על ידי חברת אוטובוסים אחרת. ההתראה באפליקציה אומרת לי שקו 174 יגיע לתחנת החשמונאים בעוד שמונה דקות. השעון מתחיל לספור לאחור, כולל שניות, את ההגעה של האוטובוס לתחנה. על המפה, האוטובוס נראה מתקדם לו בצומת מעריב. בדיוק איך שאני מגיע לתחנה על השניה, האוטובוס כבר מחכה לי. האפליקציה מודיעה לי שהאוטובוס שלי בתחנה. עכשיו נשאר לשאול את הנהג האם הוא משתף פעולה במתיחה.

כך נראתה החוויה שלי עם אפליקציית נטבוס, לדיווח על זמני הגעה של אוטובוסים לתחנות, כאמור, על השניה.

אפליקציית נטבס
נוחה וידידותית למשתמש. נטבס

נטבוס אוספת את נתוני ה GPS של חברות כמו אגד, דן, מטרופולין, נתיב, סופרבוס, קווים ועוד. המשתמש יכול לשמור קווים, לראות את התחנה הקרובה אליו לפי מיקומו ולבדוק מתי האוטובוס שלו יגיע לתחנה. הוא אפילו יכול לשים לעצמו תזכורת לפני הגעת האוטובוס, על מנת שלא יפספס אותו. כך אין יותר חוסר וודאות או המתנה מיותרת בתחנה - ניתן לדעת בדיוק מתי האוטובוס שלך מגיע לתחנה ולהתכונן ולתכנן את הנסיעה שלך בהתאם. מי שנוסע מידי יום בתחבורה הציבורית יודע שמדובר בלא פחות ממהפכה. משרד התחבורה הציב כפיילוט שלטים בתחנות אוטובוס המציינים בפני הנוסעים מתי כל אוטובוס ניכנס לתחנה, לשם כך נערכו חברות התחבורה הציבורית במערכות GPS. נטבוס משתמשת בדיוק במערכות הללו ומציגה בפני הנוסע את לוח האוטובוסים באזור שלו.

חוץ מהמידע שמגיע ממשרד התחבורה, הנגיש לכלל הציבור, האפליקציה משתמשת באלגוריתם מיוחד שנועד לחשב בצורה טובה יותר את זמני ההגעה של האוטובוס. האלגוריתם, למשל, מתחשב בדברים כמו עומסי תנועה באזור. 

האפליקציה קיימת נכון לשלב זה למכשירי אנדרואיד. אבל בחברה מבטיחים שהחל משבוע הבא היא תגיע גם לאייפון. אם אין לכם סמארטפונים תוכלו לגלוש לאתר netbus.co.il ולגלות היכן הקו שלכם נמצא דרך הדפדפן.

"עובדת כמו קסם"

נטבוס היא לא האפליקציה הראשונה למציאת זמני הגעת אוטובוסים. הנתונים של משרד התחבורה על מיקום האוטובוסים הם נתונים פתוחים וחינמיים הניתנים למשיכה על ידי כל גורם צד שלישי. אך לנטבוס יש את נוסחת קסם שהיא האלגוריתם המיוחד שפיתחו בחברה שמטרתו לשפר משמעותית את הדיוק של הנתונים. "אנחנו היינו מהראשונים שקיבלנו את הנתונים האלה כבר לפני שנה" אמר לנקסטר דוד וטין, מנכ"ל החברה ואחד מארבעת המייסדים. "בנתוני הזמנים שאנחנו מקבלים ממשרד התחבורה יש סטיות מפה ולשם. לכן אנחנו הוספנו את האלגוריתמים נוספים שלנו, שמחשבים דברים כמו עומסי תנועה בדרך וכדומה. ולכן, המידע שלנו הוא המידע הכי מדויק בשוק כרגע".  

>> דלף לרשת: האם זה האייפון הבא?

>> מטורף: גנגנם סטייל מצויר בעיפרון