תחנות האוטובוס התמלאו בפוסטרים של אפליקצית התשלומים ביט, ובהם האפשרות הכה חשובה - להראות על מה שילמתם. הקמצנים משלמים 200 שקלים בלבד על חתונה, הדוג ווקרית גובה סכום מטורף כאילו היא בצימר, והדייט השני לא יקרה אחרי שהועברו 45 שקלים עבור הכרטיס לסרט. אבל אז כתב כאן, אליה גרינפלד, גילה שאם הוא רוצה לשלם 12.5 שקלים בלבד לחברתו, על משחק פוקר חברי - מדובר ב"תוכן לא ראוי". כי יש דברים שכנראה לא צוחקים עליהם.

"אני לא אל קפונה וזוהי לא וגאס. משחק ידידותי", כתב גרינפלד, "אני לא צריך אותם בתור שומרי המוסר שלי שיחליטו איזה הוצאה היא בסדר ואיזה לא. אם לא ניזהר זוהי רק ההתחלה!". גרינפלד הודיע שמחק במחאה את האפליקציה.

בואו נדבר שניה על "תוכן" כדי שנבין מה לא ראוי, ומה זה משנה אם הוא ראוי או לא. המילה הזאת שאתם כותבים בסיבת התשלום, מופיעה אצלכם ואצל החבר או החברה שקיבלו את הכסף בלבד, לצורך תיעוד - כך תדעו על מה שילמתם לפני שנה. אם בכל זאת תרצו, תוכלו לשתף את התשלום ברשתות החברתיות, כי כנראה שזה מה שמלנילאז ודור ה-Z עושים - מספרים לעולם על מה הוציאו את הכסף. כך, אנשים יוכלו לדעת שגרינפלד הימר בסכום עתק של 12.5 שקלים, והפסיד אותו.

בנק הפועלים, שמפעיל את האפליקציה, מכסתח את עצמו בתנאי השימוש שאיש לא קורא. "חל איסור מוחלט לעשות שימוש באפליקציה לשם העברה של כסף (...) עבור עסקה אשר הנה בניגוד לדין" - כתוב שם לבן על גבי ירוק. טכנית, פוקר הוא אכן בניגוד לדין. משחק הקלפים נופל תחת הקטגוריה של משחקי הימורים אסורים (על אף שמומחים רבים מסבירים שזהו משחק של יכולת ולא של מזל, אבל לא ניכנס לזה כאן ועכשיו).

הבנק מכוסתח וכאילו מונע העברה של כסף עבור פוקר, ולא יסתבך אם רשויות המס ישאלו אותו למה הוא איפשר להפוך את ביט לאפליקציית הימורים. אז בדקנו עוד מילים. אילו גרינפלד היה רוצה להשתתף במתנה שהיא "ערכת פוקר" - כלומר מזוודה עם קלפים וצ'יפים שאפשר לשחק בה גם בלי להמר בכסף אמיתי - הרי שלא מדובר במשחק אסור. אבל גם פה, הוא היה מקבל אותה הודעה. אילו היה כותב "טקסס הולדם" - משחק פוקר מאוד פופולרי - התוכן הזה לא אסור. 


עוד דוגמאות לתוכן לא אסור? ביט מאפשרת להעביר כסף ולכתוב שזה עבור זנות, אלכוהול לקטין, עבד, נשק, גראס, הרואין, ואפילו עבד. אסור להעביר כסף ולציין שזה עבור פוקר, אבל כן מותר לשלם 12.5 שקלים, או כל סכום אחר עד 3,600 שקלים, ולהתגאות בכך שזה נעשה עבור סחר בבני אדם.

ביט: צריכים לעמוד בדרישות הרגלוציה

מבנק הפועלים המפעיל את ביט נמסר "אנו עושים כמיטב יכולתנו ללמוד באופן מתמיד על צרכי לקוחותינו ולספק את המענה הפשוט והנכון ביותר עבורם. אנו מבצעים בקרות וניטור שוטף של השימושים על מנת למנוע הונאות, ליישם את הוראות הרגולציה והדין ולטיפול בתקלות שוטפות.

"במסגרת זו, אנו מעדכנים את החוקיות והלוגיקות על מנת לעמוד בהוראות הרגולציה והחוק, בפרט ביישום בקרות למניעת הלבנת הון. לפיכך, אנו מעדכנים באופן שוטף את מאגר המילים העשויות להעיד על שימוש בעייתי, ובהחלט נבחן את עדכון המאגר בהתאם לביטויים הנוספים שעלו. האיזון בשמירה על חוויית משתמש ועמידה תחת הוראות הרגולציה והחוק מעמידה אותנו באתגר מתמיד ואנו עושים הכל כדי שהלקוחות ימשיכו להינות מהשירות ולהיות שבעי רצון".