עם כל הכבוד לפילטרים היפים באינסטגרם, אין גאווה גדולה יותר מלהעלות תמונה שהיא יפה טבעית, ולהוסיף לה את ההאשטאג #ללאפילטר. אך כעת השקר נחשף: אתר מאשבל פרסם ש-11% מהתמונות שגולשים מתייגים אותן כתמונות נטולות פילטר - הן למעשה מפולטרות. ואל תזלזלו ב-11%, כי במספרים אנחנו מדברים כאן על כ-8.6 מיליון תמונות.

הפילטר הפופולרי ביותר בו נעשה שימוש, כאשר לכאורה לא היה אמור להיעשות בו שימוש, הוא אמארו. הפילטר המחמיא מכולם שמבהיר את מרכז התמונה (ומחליק את עור הפנים). 15% בערך מהמשתמשים בחרו בו כדי לערוך מצג שווא של "המראה הטבעי". במקום השני נמצא הפילטר "ולנסיה" (12%) ובמקום השלישי,  X-Pro II עם 10%.

הנתונים נאספו על ידי Spredfast, חברה המתמחה בשיווק ברשתות החברתיות ושותפה של פייסבוק בתחום הפרסום, שקיבלה את המידע הודות לכלי גישה שאינסטגרם מספקת למפתחים. הודות לכלי זה, נדגמו כמאה אלף תמונות אחרונות שכללו את ההאטאג  #nofliter.

ספרד-פאסט הם לא היחידים ששמו לב למרמה. טאמבר בלוג בשם "פילרים מזוייפים" (Filter Fakers) לוכד ומציג תמונות של גולשים מרחבי העולם שמתהדרים שלא בצדק בהאשטאג המדובר, בעוד שתמונת הנוף שלהם עברה עיבוד על ידי "ולנסיה" או "נאשוויל". הבלוג אף מזמין אתכם להזין את לינק התמונה כדי לבדוק באיזה סוג של פילטר נעשה שימוש.