במשך חודשים ארוכים עקבה המשטרה אחר אחת הכנופיות הגדולות בישראל שעסקה בסחר בנשק. הכנופיה, שמנתה עשרים וארבעה חברים, פעלה בשנתיים האחרונות בעיקר אזור המרכז, והיתה מעורבת במכירת סוגי נשק שונים - החל מאקדחים, רובים ולבנות חבלה ועד מטולי אר.פי.ג'י וטילים. 

לילה של אלימות ברחובות, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2
במהלך החקירה, השוטרים התחקו אחר חברי הכנופיה וביצעו האזנות סתר, והחלו לבצע מעצרים נרחבים. במקביל, הם החרימו לעבריינים את הטלפונים הסלולריים שנמצאו ברשותם - ואלה הועברו לבדיקה במטה הארצי וביחידת הסייבר. כך למעשה התגלה שהעבריינים משתמשים בוואטסאפ כדי להעביר אחד לשני תמונות של אמצעי הלחימה שהם מתכננים למכור.

למרות כל זאת, העבריינים היו בטוחים שמצבם טוב, ושלמשטרה אין מספיק חומרים מפלילים. בחדרי החקירות הם המשיכו לשמור על זכות השתיקה - ורק כאשר הוצגו בפניהם תמונות של אמצעי הלחימה שנשלחו בוואטסאפ, הבינו שיש סיכוי שיישלחו לכלא. "לא ידעתי שחוקרי המשטרה יעקבו אחר ההודעות ששלחנו באפליקציה", סיפר אחד העבריינים בפרשה ל-NEXTER, "היינו בטוחים שאף אחד לא עוקב אחרינו".

למדנו מהר מאוד איזו אפליקציה יכולה לעזור לנו

הפרשה הזו, ופרשות נוספות שנחשפו לאחרונה על ידי המשטרה, גרמו לעבריינים להפסיק להשתמש באפליקציה כדי לסכל כל אפשרות שהמשטרה תפליל אותם. במקום זאת, החליטו באופן מעט מפתיע, לעבור לסנאפצ'אט, אפליקציית הודעות המשמידות את עצמן, הנפוצה בעיקר בקרב בני נוער. 

"השוטרים חושבים שאנחנו פראיירים, שכל הזמן נעשה טעויות ושטויות, אז למדנו מהר מאוד איזו אפליקציה יכולה לעזור לנו להעביר מידע ותמונות, כמו סמים וכלי נשק, מבלי שיעלו עלינו. אנחנו שולחים מסרים ותמונות - ותוך שניות הכול נמחק", שחזר עבריין ותיק שקשור בפרשה, אך לא נאשם בה. "הבנו שזו השיטה שלנו להתגבר על היכולות הטכנולוגיות של המשטרה ולמנוע מהם להפליל אותנו, ככה אנחנו יכולים להעלים ראיות בקלות".

כעת מתברר, שבעקבות העבריינים גם עורכי הדין הפליליים אימצו את השיטה כדי להתנהל מול לקוחותיהם, ולמנוע מהמשטרה כל אפשרות להשיג מידע על תוכן השיחות שהם מנהלים. 

"העבריינים מעדיפים שנשלח הודעות בסנאפצ'אט כי הם פוחדים שאם הם ישלחו לי הודעות בוואטסאפ  - המשטרה תאסוף נגדם ראיות והוכחות על עניינים שהם מדברים איתי", גילה עו"ד פלילי מדרום הארץ. "אז אני ועורכי דין נוספים הורדנו את האפליקציה של 'סנאפ צ'אט'".

בתגובה לדברים קצין משטרה בתחום המודיעין ציין כי יש להם מספיק אמצעים טכנולוגיים לעקוב אחר פעילות העבריינים ולהביא להפללתם. "נכון שפחות עבריינים משתמשים בוואטסאפ בעקבות המעצרים שביצענו, אבל יש לנו עוד שיטות להפליל אותם. מהסיבות הברורות איני מתכוון לפרט אותם", הסביר הקצין.