הלילה (א') ב-9, כשתוכנת הניווט תגיד לכם "פנה שמאלה" - האם תוכלו לסמוך עליה, או שאולי תתקלו בכביש סגור, טרקטור מלא בחול, או חולדה ענקית שחוסמת את הכביש, בשל תחילת החפירות של הרכבת הקלה?

עבודות הרכבת הקלה (צילום: עודד קרני)
עבודות הרכבת הקלה בתל אביב | צילום: עודד קרני

נציגי אפליקציות הניווט הפופולריות ווייז ואייגו מבטיחים שהכל יהיה עדכני - ולא רק זאת, אלא שבין השורות עולה שכל אחת בטוחה שתהיה מעודכנת יותר מהשנייה. זאת, מבלי שהן מציינות את השם המפורש של המתחרה.

מה אתם, הנהגים צריכים לעשות?

לא הרבה. בעיקר לוודא שהגירסאות שלכם מעודכנות, לפעול לפי ההוראות כרגיל ולשים לב לעדכונים באמצעי התקשורת.

אך חשוב יותר: אם משהו משתבש - לפנות אלינו דרך פייסבוק בצירוף צילומים וצילומי מסך. צלמו את מסך הסמארטפון כשתוכנת הניווט פתוחה ואת הרחוב, אם נתקלתם בטעויות, או אם הובילו אתכם לנתיב סגור.

Waze ו-iGo

תוכנת אייגו זמינה לסמארטפונים של אנדרואיד ואייפון, ותעודכן באופן שוטף במפות חדשות ובעדכוני תנועה גם למי שלא הוריד את המפות. ומה לגבי התוכנה למכשירי GPS ברכב? באייגו מבטיחים לעדכן את המפות (באמצעות צוות ממפים שיהיה בשטח) למי שיש את מפות אוקטובר 2014 ומעלה. בחברה אומרים כי נת"ע, החברה שאחראית לעבודות התשתית, עובדת בצורה מסודרת ולכן מספיק לעדכן את המפות פעם בשבוע או פחות מזה, דרך אזור ייעודי באתר החברה שיעלה הערב.

האם מצות באמת משמינות יותר מלחם? צפו (צילום: אור גלזר)
פקק | צילום: אור גלזר

תוכנת ווייז מסתמכת על חוכמת ההמון, ואמורה לזהות שנתיב סגור ברגע שנהגים מדווחים עליו, וכך לעדכן גם את הנהגים האחרים. אולם, במקרה הזה היא לא מסתמכת רק על הנהגים. לפי נת"ע, נציגי ווייז יימצאו בחמ"ל שנפתח ויוכלו לעדכן בזמן אמת.

בווייז, חישוב המסלול נעשה על המפות ברשת בזמן אמת, ולכן אין הכרח לעדכן את הגירסה כדי לקבל עדכון על כבישים סגורים, כפי שלא חובה לעשות את זה בימים רגילים שאין בהן עבודות. אך באופן כללי, עדכון זה משהו שלרוב טוב לעשות.

מווייז נמסר כי יש לה "צוות ייעודי שמתמקד באירועי תנועה גדולים, כמו עבודות כביש מתמשכות, שעלולות להשפיע על נסיעות יומיומיות. הצוות פועל מראש כדי לעדכן את מפות ווייז, וזאת במטרה לספק מידע ומסלולים עדכניים לקהל הנוסעים. מפות ווייז הן העדכניות ביותר בכל הקשור לכבישים סגורים/פתוחים ומסלולים חלופיים, והמידע שלנו גם מסייע לגורמים האחראיים לנושא התחבורה ולמקרי חירום להגיב לאירועים בזמן אמת. לגבי הרכבת הקלה בתל אביב-יפו ושינויים בכבישים באזור - צוות ווייז עובד עם נת"ע וגורמים נוספים כדי שהמשתמשים יעודכנו לגבי שינויים בכבישים באזור".

עדכון, 22:00: כפי שניתן לראות בתמונה, בשעה 9 בערב עודכנה ווייז בחסימת רחוב הרכבת ונהגים הוכוונו לדרכים חלופיות.

עדכון ראשון לעבודות הרכבת הקלה בווייז
עדכון חסימת רחוב הרכבת בווייז