הליכה כאשר הראש קבור בסמארטפון היא לא צעד חכם - תרתי משמע. אבל לפי מחקר חדש מצומצם בהיקפו, אלה שהולכים ומשתמשים בסמארטפון בו-זמנית מסגלים הליכה ייחודית ששומרת עליהם מפני מכשולים.

 סמס בזמן הליכה
אילוסטרציה

המחקר, שנערך על ידי מדענים מאוניברסיטאות בת' בבריטניה וטקסס בארה"ב, בדק את השינויים בדפוס ההליכה של משתמשים במסלול מכשולים כאשר הם מקדישים את תשומת הלב להליכה עצמה או לסמארטפון שלהם. הנסיינים כללו 30 משתתפים בגילאי 18 עד 50, ומסלול המכשולים תוכנן על בסיס מחקרים מדעיים קודמים לבדיקת דפוסי הליכה של בני אדם.

ממצאי המחקר לא מאוד מפתיעים: בעת השימוש בסמארטפון, לקח למשתתפים כ-30% יותר זמן לעבור את המסלול - 25 שניות לעומת 19.3 בממוצע. הסיבות, וזה החלק המעניין יותר, הן שבעת שימוש בסמארטפון המשתתפים קיצרו את צעדיהם, האיטו אותם, האריכו את פרק הזמן בו שתי הרגליים ניצבות על הקרקע ונטו להעריך לא נכון גובה של מכשולים.

ההפתעה הגדולה ביותר, לטענת החוקרים, היא שבניגוד גמור לציפיותיהם, לשימוש בסמארטפון לא היתה השפעה משמעותית על כמות ההתנגשויות במכשולים. "לכן, אנו דוחים את התיאוריה שלנו לפיה התכתבות או הפרעה תודעתית אחרת יגבירו את ההתנגשויות במכשולים (...) תוצאותינו, יחד עם אלו של אחרים, מצביעות על כך שאלו שהולכים ומסמסים מאמצים דפוס הליכה 'הגנתי', במטרה להקטין את הסיכון לתאונות". אנחנו עדיין נסתכל ימינה ושמאלה, בטח כשיורדים לכביש.

המחקר פורסם על ידי PLOS (הספרייה הציבורית למדע), ארגון בריטי להוצאה לאור של מידע מדעי לשימוש חופשי, ונערך על ידי חוקרים משני מוסדות שוליים למדי, ולכן לא ברור עד כמה הוא נחשב אמין בעיניים מדעיות. אך הוא בהחלט עשוי להוות לגיטימציה חלקית לטרנד השימוש בסמארטפון תוך כדי צעידה. עכשיו רק נשאר להפריד את ההולכים המסמסים מאלו שרוצים ללכת ללא הפרעות של משתמשים מכורים הצועדים בזיג-זג איטי ולא צפוי.