חוקר בגוגל פיתח אפליקציית אנדרואיד שתעזור לו לצלם תמונות מרשימות – גם בתנאי חשיכה; למרות שהחוקר השתמש בנקסוס 6P ובפיקסל – התוצאות לא היו מביישות מצלמות DSLR יקרות.

לסמארטפונים, גם לטובים שבהם, אין מוניטין טוב בכל מה שקשור לצילומים בתנאי חשיכה. בגלל מגבלות האופטיקה של העדשות והחיישנים שמותקנים בהם, רוב הסמארטפונים, כולל הטובים ביותר, פשוט לא מצליחים לצלם תמונות ראויות בלילה והם נופלים אפילו מהמצלמות הדיגיטליות וה-DSLR הפשוטות ביותר. אבל זה לא חייב להיות ככה.

ניסה לשחזר את התמונות שצילם ב-DSLR

לאחר שפלוריאן קיינץ, חוקר במעבדות גוגל, הציג לחבריו תמונה מרשימה שצילם בעזרת מצלמת ה-DSLR שלו, אתגר אותו אחד מהקולגות שלו וביקש ממנו לצלם את אותה התמונה בסמארטפון ולראות את התוצאות. מכיוון שקיינץ ידע שאין סיכוי שמצלמת הסמארטפון תצליח לשחזר את התמונה, הוא החליט לנסות לראות כיצד בכל זאת ניתן לשפר את צילומי הלילה של הסמארטפון.

בשלב הראשון, אפליקציית הצילום שפיתח קיינץ מאפשרת למשתמש לשלוט ידנית במספר מרכיבים כמו פוקוס, חשיפה וה-ISO, עד כאן נחמד, אבל לא משהו שלא נמצא במצבים ידניים באפליקציות צילום שונות. אולם בשלב השני, לוחץ המשתמש על לחצן הצילום והאפליקציה מצלמת רצף מהיר של עד 64 תמונות בפורמט RAW מסוג DNG, כלומר תמונות לא מטופלות ולא דחוסות.

תמונות מסמארטפון
תמונות מסמארטפון | צילום: יחסי ציבור

התמונה שנמצאת בראש הכתבה למשל שצולמה בלילה במגדלור Point Reyes שבקליפורניה. לצורך הצילום השתמש החוקר במכשיר הנקסוס 6P שלו (שיצא לפני יותר משנה וחצי) וצילם רצף של 32 תמונונת, בחשיפה של 4 שניות לכל פריים ב-ISO 1600. לאחר מכן הוא הדביק מסקינגטייפ כהה על העדשה וצילם 32 תמונות כהות של הסצנה ולבסוף חיבר את התמונות בתוכנת עריכה והתוצאות כמו שאתם יכולים לראות – מרשימות למדי.

תמונות מסמארטפון
תמונות מסמארטפון | צילום: יחסי ציבור

לדברי קיינץ, עם האפליקציה הנכונה בסמארטפון, שתעשה את כל העיבודים בתוך המכשיר ותחסוך את ההתעסקות הידנית, החישובים ושילוב התמונות – ניתן יהיה סוף סוף לצלם בתנאי חשיכה גם בסמארטפון.

כרגע לפחות האפליקציה לא זמינה בחנות הגוגל פליי, אבל אנחנו מאמינים שיהיה זה עניין של זמן עד שמפתחי אפליקציות ויצרניות סמארטפונים ישלבו אפשרויות כאלו באפליקציות שלהם, שכבר היום כוללות מצב צילום ידני וצילום תמונות RAW.

לתיקיית צילומי הלילה המלאה

פורסם ב-Geektime

עוד ב-Geektime

מאסק מציג פתרון לפקקים: תעלות תת קרקעיות לשינוע רכבים במהירות שיא
גיוס וניהול עובדים: ההבדלים בין דור ה-Y לדור ה-Z שחשוב להכיר