כשנתיים ועשרות מיליוני שקלים לאחר תחילת העבודה עליה, הבוקר הפעיל פיקוד העורף את מערכת "מסר אישי" ברוב רחבי הארץ. הדבר יאפשר למאות אלפי ישראלים לקבל התרעות אל אזעקות בזמן אמת, גם אם אינם שומעים את הצופרים או צופים בהתרעות המוקרנות על מסך הטלוויזיה באמצעות המערכת המקבילה "מסר לאומי".

מתחזים בווטסאפ (צילום: חדשות 2)
ההודעות נשלחות לכל המכשירים באזור הקליטה. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

לפי הודעת הפיקוד בעמוד הפייסבוק שלו, החל משעה 8:00 הבוקר המערכת פעילה במרחבי הנגב, באר שבע, יהודה, שומרון, אשדוד, בית שמש, ירושלים, השפלה, דן, השרון ועמק חפר. בעת הפעלת אזעקה בכל אחד מאזורים אלה יישלחו הודעות דמויות SMS לכל הטלפונים הסלולריים הנמצאים באזור בו הופעלה האזעקה.

בהודעה שהופצה לעיתונות מזכיר הפיקוד כי "המידע במערכת מסר אישי מופץ בטכנולוגיית cell broadcast מעל תשתיות חברות הסלולר". משמעות הדבר היא שההודעות נשלחות על ידי אנטנות הסלולר לכל הטלפונים המחוברים אליהן באותו רגע. כך, בשעת הפעלת אזעקה ברמת-גן יקבלו כל הטלפונים הנמצאים בטווח הקליטה של אנטנות הסלולר בעיר הודעה מיידית על האזעקה. המערכת אינה דורשת הרשמה או פעולה כלשהיא מצד המשתמשים, ומאפשרת להם לקבל תמיד את ההתרעות לאזור בו הם נמצאים בלבד.

עם זאת, כרגע לא תומכת המערכת בכל סוגי המכשירים. רשימת המכשירים הנתמכים כוללת את כל הסמארטפונים מבוססי האנדרואיד, כגון גלקסי של סמסונג, מכשירי Optimus ונקסוס של LG, מכשירי Xperia של סוני ועוד. כמו כן, תומכת המערכת בטלפונים ה"טפשים" (אלו בעלי המקשים) של נוקיה, סוני-אריקסון, סמסונג ועוד. מכשירי האייפון של אפל אינם נתמכים, וכמוהם גם מכשירי Windows Phone של מיקרוסופט. פיקוד העורף כבר תיאם עם חברת אפל הוספת תמיכה במערכת לגרסתה הבאה של תוכנת האייפון, שצפויה לצאת בחודשים הקרובים.

נציין כי עד עתה, נאלצו אזרחים ברחבי הארץ שאינם יכולים לשמוע את האזעקות לסמוך על אפליקציות של מפתחי צד שלישי. אלו, שיצאו בקצב של אפליקציה חדשה כמעט כל יום, התריעו על האזעקות לעתים קרובות באיחור ניכר, לפעמים רק לאחר שהסכנה חלפה. מערכת מסר אישי, לעומת זאת, מיידית ומאפשרת זמן תגובה מקסימלי.