אין תמונה
החדשות הטובות: רק בצרפת האפליקציה 'יהודי או לא?' נחשבת לגזענית

אפליקציה חדשה בשם A Jew or Not a Jew? (יהודי או לא?) המאפשרת לכל מי שיוריד אותה לבדוק את יהדותם של ידוענים ודמויות ציבוריות, אושרה לאחרונה בחנות האפליקציות של אפל וכבר מעוררת זעם בקרב קבוצות אנטי גזעניות.

מדובר באפליקציה שנכון לעכשיו נותנת גישה למאגר של כ-3,500 שמות של יהודים ממגוון תחומי עיסוק ב-50 מדינות שונות וכוללת מידע מפורט על כל קשר יהודי של האנשים השונים.

'יהודי או לא' גם כוללת מנוע חיפוש נוח שמחפש לפי שמות, סרטים וקטגוריות אחרות. מטרתה העיקרית היא לגלות בקלות ומהירות מיהו יהודי או מה הקשר שלו ליהודות. כך למשל בפעם הבאה שתתלבטו האם סקרלט ג'והנסון היא יהודיה, האפליקציה תיתן לכם את התשובה מיד ועוד כמה פרטי טרוויה מרתקים.

מי שיצר ופיתח את האפליקציה הוא יונתן לוי, מהנדס בן 35 ויהודי שמתגורר בצרפת, והוא טוען כי עשה זאת ממניעים של גאווה: "אני לא דובר של כלל היהודים, אבל כיהודי בעצמי אני יודע כי בקהילה שלנו אנו מרבים לשאול אם מפורסם כזה או אחר הוא יהודי או לא. מבחינתי, אין גנאי במישהו שאומר כי הוא יהודי. להיפך, עליו להיות גאה בכך", הוא הסביר בראיון לעיתון הצרפתי  Le Parisien.

אין תמונה
יהודיה או לא? האפליקציה תפתור לכם את הסוגיה . סקרלט ג'והנסון

אבל לא הכל עבר חלק, אחרי שהאפליקציה עלתה לאפסטור, ארגונים אנטי גזעניים בצרפת ובראשם ה-SOS Racisme פנו לאפל ואיימו לתבוע אותה על הפרת חוק העונשין הצרפתי אשר אינו מותיר שמירת פרטים אישיים על אדם הכוללים גזע, מין, נטיות פוליטיות או השתייכות דתית והעובר עליו צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר וקנס של עד 300,000 אירו.

בהצהרה ששלח הארגון ליצרנית האייפון נאמר כי חוקים אלו חוקקו בעשורים שלאחר השואה, בה גורשו מצרפת הכבושה 76,000 יהודים למחנות ריכוז ופחות מ-3,000 חזרו בחיים.

תלונות נוספות בנושא נשמעו גם מכיוון נציג המועצה של המוסדות היהודים בצרפת (CRIF), ריצ'רד פרסקוויר, שטען כי מדובר במעשה "שהוא לא רק מזעזע אלא גם לא חוקי.

בצרפת, אנחנו עושים הבחנה מאוד חשובה שלא קיימת בארצות הברית בין המישור הציבורי והאישי. אם מישהו רוצה שמשהו אישי כמו הדת שלו יישאר פרטי, זה חייב להישאר ככה", הוא אמר בראיון לסוכנות הידיעות AP.

מי שלא מתגורר בצרפת יכול להוריד את האפליקציה באייפון וגם באנדרואיד. המחיר: (1.99 דולר).

>> ועוד אפליקציה בעייתית - הפעם אפל הסירה אותה מרצונה החופשי

מה דעתכם, גזעני או לא? טקבקו