משטרת ישראל מנסה בשנים האחרונות להילחם בגניבות הסמארטפונים, שהפכו למכת מדינה הרבה יותר מכלי רכב ואופניים. בתחנות משטרה הוקמו צוותי חקירה מיוחדים לטפל בתלונות של אזרחים שהמכשירים נגנבו מהם - אבל עדיין, מספר המכשירים שהמשטרה תופסת כנראה זעום ביחס לכמות התלונות שהאזרחים מגישים. התחושה היא שהאזרחים אינם סומכים על המשטרה שתמצא להם את המכשיר הגנוב ודי מיואשים מאופן הטיפול בתלונותיהם.

למרות שהמשטרה מנסה להחזיר את אמון הציבור בה - דבר שבא לידי ביטוי בהשקעות באיכון ואמצעים טכנולוגיים נוספים לסייע לאזרחים - עדיין זו טיפה בים.

המשטרה: נעזור לכם להשבית את המכשיר הגנוב

באחרונה משטרת ישראל פתחה בקמפיין נרחב ברשתות החברתיות בכדי לסייע לאזרחים לחסום את הטלפון בעת גניבתו, כך שלגנבים לא ישתלם לגנוב אותו - שכן לא ניתן יהיה להשתמש בו.

"גנבו לכם את הטלפון הנייד? מדווחים למשטרת ישראל או לחברת הסלולר בהקדם ומשביתים את המכשיר לצמיתות כדי שאף אחד לא יוכל להשתמש בו... המכשיר הגנוב יאבד מערכו", נאמר בין השאר במודעה של המשטרה שפורסמה בפייסבוק.

לדברי קצין מודיעין במשטרה הקמפיין הזה חסר תועלת, שכן חסימת המכשיר לא תביא לכך שהגנבים לא ימכרו את החלקים. "החלקים שווים לא מעט כסף, ויש מספיק מעבדות לתיקון סמארטפונים שמפעילים עבריינים בערים שונות ברחבי הארץ שרוכשות את החלקים הגנובים, דבר שמסייע להם להלבין המון כסף", הסביר הקצין.

גולשים רבים זעמו על הקמפיין המשטרתי ותקפו את המשטרה על כך שלא עשתה דבר וחצי דבר כדי למצוא ולהחזיר את הטלפונים הסלולריים שנגנבו מהם.

אחד הגולשים, אבישי עזריאלי, כתב: "לי ולאשתי גנבו שני מכשירים ב'זארה' בקניון הגדול, יש מצלמות בתוך החנות. אני יודע בוודאות לאחר בדיקה שאף אחד לא הגיע לקחת את סרטוני האבטחה לפחות שלושה שבועות אחרי וחוץ מזה חצי שנה אחרי הגניבה".

גולש אחר טען שהתלונן בתחנת המשטרה על האיש שגנב לו את המכשיר ומסר את כתובתו לחוקרים, אבל אלה לא עשו דבר לאתרו מזה שבוע.

גולשת אחרת קבלה על כך שלבעלה נגנב מכשיר טלפון בחוף הים בראשון לציון אבל במשטרה אמרו לו שזה מקום מוכה גניבות ולא עשו דבר כדי להשיב לו את המכשיר.

מרכוס אלמליח כתב בצורה קצרה וקולעת: "אלא אם כן אתם שרון פרי ואז יהפכו את המדינה כדי למצוא לכם את הטלפון. אחרת אחרי שבוע ישלחו לכם מכתב שהתיק נסגר בגלל 'חשוד לא מוכר' או חארטה אחרת".

אחרים התלוננו שהמשטרה סגרה את תיקי התלונות על גניבות הסמארטפונים שלהם בנימוקים היבשים של 'חוסר עניין לציבור' ו'עבריין לא נודע'.

5,000 מכשירים חוזרים

על אחד הפוסטים הגיב נציג של המשטרה כי בשנתיים האחרונות חוקרי המשטרה השיבו לאזרחים למעלה מ-5,000 טלפונים ניידים וטאבלטים, ושבמשטרה רואים חשיבות רבה בהשבת המכשירים. אחד הגולשים, ישי גולן, כתב על כך תגובה צינית: "חסר רק נתון אחד בסטטיסטיקה הזאת, כמה מתוך 5,000 מכשירים שהוחזרו היה של שוטרים ובני משפחותיהם וכמה של סלבריטי, שנתנה לשוטר שחקר שורה בוויינט. משטר פרוטקציוניסטי".

בראיון לאתר וואלה על הקמפיין טען נציג המשטרה כי המשטרה איתרה 3,000 טלפונים סלולריים, אבל גם שם לא טרח לציין כמה תלונות הוגשו. כלומר, 3,000 או 5,000 הוחזרו מתוך כמה שנגנבו? אז שאלנו את המשטרה לפני שבוע, ומאז עוד מספר פעמים: כמה תלונות הוגשו בגין גניבת טלפונים ניידים בשנתיים האחרונות וכמה מתוכם הושבו לאזרחים? המשטרה לא מסרה לנו מספר.

אך על פי גורמים במשטרה, מכלל התלונות שמוגשות בגין דיווח על גניבות סלולר המשטרה מצליחה לאתר בין חמישה לעשרה אחוז בלבד בשנה. "למשטרה יש אינטרס ברור להצניע את הנתונים או לא לחשוף אותם בפני הציבור. אני מעריך שיותר אזרחים שגנבו להם את הטלפון הסלולרי לא מגישים תלונות במשטרה מאלה שהגישו, כלומר יש חוסר אמון של הציבור כלפי המשטרה. האזרח הקטן לא מאמין שהמשטרה תהפוך עולמות כדי לחפש את המכשיר שלו, אלא אם כן הוא שרון פרי או אדם מפורסם", הסביר בצער קצין במשטרה.

מרבית גניבות הסמארטפונים מתרחשות באולמות שמחה, בעיקר בחתונות שבהם כנופיות של גנבים מתחזים לאורחים של הזוג הטרי ועוקצים את המוזמנים. מקומות מועדים נוספים הם חוף הים, קניונים, חנויות בגדים ורשתות הפארם, ברים, מועדוני לילה ופריצות לדירות.

כך תמחקו בעצמכם

ובכלל, אם אתם מהמיואשים שלא מאמינים שהמשטרה תחזיר לכם את המכשיר - אתם בכלל לא צריכים את העזרה שלה כדי להשבית אותו - ולא לחכות בטלפון לשירות הלקוחות. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להיכנס לעמוד האיתור והשליטה מרחוק על הסמארטפון שלכם - לשם כך תצטרכן את השם והסיסמה של אפל ID או של הגוגל שלכם. זו ההזדמנות להיזכר בה. כאן נמצא העמוד הזה לאנדרואיד וכאן העמוד לאייפון.

בגרסת האנדרואיד, לחיצה על Lock והזנת שם המשתמש והסיסמה תשבית את המכשיר עם סיסמה חדשה שאתם תקבעו ואף תציג על המסך שלו הודעה לגנב או למי שרכש ממנו את המכשיר.

בגרסת האייפון, לחיצה על Lost Mode תיתן לכם את אותן אפשרויות.

שימו לב שרצוי גם למחוק את המידע שעל הסמארטפון על ידי בחירה באפשרות Erase, כדי שמי שמחזיק בטלפון לא יוכל לגשת לקבצים שעליו גם בחיבור למחשב.