מתיישבי ועד שומרון שיגרו מכתב למנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בדרישה לעצור את התכנית לפרוס תשתיות דור שלישי ברשת הסלולארית בשטחי הרשות הפלסטינאית. זאת כדי למנוע שימוש באפליקציות ובסמארטפונים כדי להגביר את ההסתה נגד היהודים ולהמריד את האוכלוסיה הפלסטינית לסכן את ציבור המתיישבים, חיילי צה"ל כוחות הביטחון ומדינת ישראל. כך לדבריהם.

צריך מחקר נוסף בנושא (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

במכתב ששוגר על ידי עו"ד שאול אלבז מהמחלקה המשפטית של הועד ומנכ"ל הועד שגיא קייזלר נטען, כי לפני כשבוע פורסם בחדשות ערוץ 2 כתבה שסקרה את אפליקציית אזמה Azmeh אשר פותחה על ידי פלסטינאי ממזרח ירושלים ומיועדת עבור האוכלוסיה הפלסטינית, לדווח אחד לשני על רמת עירנות, נקודות הבידוק ומיקום הסדרות עם כוחות צה"ל במחסומי יו"ש וירושלים.

לטענת ועד המתיישבים האפליקציה שמשמשת כמעין מערכת ניווט בסגנון WAZE יכולה לשתף את הסובבים במיקום מחסומי פתע, מחסומים קבועים ולאתר אם יש חיילים במחסום והאם מתבצע בידוק רגיל או קפדני דבר שיש בו לסכן את חיילי צה"ל ולסכל פעילות ביטחון שוטף.

"אנו מביאים דאגה עמוקה על הסיכון הרב אשר טמון באפליקציה מעין זו אשר עטופה כאפליקציית ניווט תמימה אולם הלכה למעשה מתפקדת כיישומון המרגל אחר כוחות הביטחון, הרגלי בידוק של חיילי צה"ל, מיקום מחסומים קבועים ומחסומי פתע... די בציפייה בסרטון התדמית של האפליקציה כדי להבין את מטרותיה", נאמר במכתב.

ועד המתיישבים מזהיר, כי יש לסכל מזימה זו בטרם יהפכו אפליקציות ריגול כזו וכן אפליקציות מסוכנות ממנה לעניין שבשגרה ממנו צריכים להתגונן ציבור המתיישבים ואנשי כוחות הביטחון. לדברי הועד דאגתם והתנגדותם בעניין הועברה גם למשטרת ישראל ולגורמי צבא.

מנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, שגיא קייזלר טוען, כי האפליקציה יכולה לסייע למחבלים להימלט מזירת רצח. "כך למשל, המחבל שרצח אתמול את תושבת עתניאל יכול בקלות להשתמש באפליקציה כדי לברוח מכוחות הביטחון ולדעת איפה יש פקקים ומחסומים. זו אפקליציה מסוכנת לביטחון החיילים והמתיישבים", טוען קייזלר.

איך אפשר לחסום את הדור השלישי רק לתושבים הפלסטינאים? "זה לא מתפקידי לטפל בעניין הזה. על משרד התקשורת לעשות את עבודתו ולמנוע את פריסת התשתיות", ציין קייזלר.