אין תמונה
מיליארד סמארטפנים ב-2013

2013 היתה השנה של הסמארטפונים. ברבעון הראשון הם עקפו לראשונה את הטלפונים המסורתיים במספר היחידות שנמכרו ועתה, עם דוחות סיכום השנה, ייתכן שנחצה קו נוסף - קו המיליארד.

לפי דוחות חברת המחקר IDC שפורסמו הלילה (ג'), במהלך השנה החולפת נמכרו ברחבי העולם מעט מעל מיליארד סמארטפונים - מספר שהמשמעות העיקרית שלו סמלית, במיוחד לאור העובדה שהמתחרה Strategy Analytics, טוענת שנמכרו "רק" 990 מיליון יחידות. הנתון הזה מהווה צמיחה של כ-40% לעומת 2012 וכפול ממספר המכשירים שנמכרו ב-2011 - כחצי מיליארד יחידות.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

המובילה, כצפוי, היא סמסונג, שמכרה למעלה מ-300 מיליון יחידות, נתח שוק של כ-31%, בעוד אפל משתרכת הרחק מאחוריה עם 153 מיליון יחידות ונתח של כ-15%. במקום השלישי נמצאת היצרנית הסינית Huawei (וואווי) עם כ-49 מיליון יחידות ונתח של כ-4.9%, אחריה LG עם כ-48 מיליון יחידות וכ-4.8% ובמקום החמישי לנובו הסינית עם 45.5 מיליון יחידות ונתח של 4.5%. במקום השישי, עם 40 מיליון יחידות ונתח של כ-4%, נמצאת חברה סינית נוספת, ZTE.

מבט מעמיק בנתונים מראה מגמות מעניינות בשוק: למרות גידול של יותר מ-40% במכירות של סמסונג, נתח השוק שלה רשם גידול של פחות מ-3% ורווחיה ממכירות הטלפונים ירדו. נתח השוק של אפל אף ירד למרות עלייה של 15% במכירותיה. שלוש החברות האחרות בחמישייה המובילה והחברה הנמצאת במקום השישי רשמו גידול ממוצע של כאחוז בנתח השוק עם מכירות גבוהות בשני שליש (67%) עד 91% לעומת השנה הקודמת.

הקושי של שתי הגדולות לשמר את נתח השוק שלהן למרות מכירותיהן הגדלות נגרם, לפי IDC, בעיקר בשל התחרות הגוברת על פלח השוק הזול והמדינות המתפתחות, בהן יצרניות מכשירים יקרים אינן נהנות מהשליטה שלהן בשאר העולם. היצרניות הסיניות, לעומת זאת, מתרכזות בעיקר בפלח זה ולכן גדלות בקצב עצום ותופסות נתח שוק משמעותי. החברה מדגישה כי ההישג של לנובו הוא המחשה לעניין, שכן מכשיריה כמעט ואינם נמכרים במדינות אמריקה ואירופה, אלא בעיקר במדינות המזרח בהן הפלח הזול הוא העיקרי.

השנה, לפי הערכות IDC ואנליסטים נוספים, צפויה התחרות על סמארטפונים זולים בכלל ועל מכירותיהם בשווקים כגון סין והודו בפרט לגבור אף יותר ולהפוך לזירת ההתגוששות העיקרית. נוקיה, שאינה נמצאת במקום גבוה ברשימה, מפתחת כבר למעלה משנה מכשירים מוזלים ועיקר מכירות הסמארטפונים שלה הן של מכשירים בסיסיים כמו לומיה 520 ו-620, המתחרים במכשירים סינים יותר מאשר במכשירי סמסונג ואפל. בשנה האחרונה אף נפתחו לראשונה בישראל נציגויות ייבוא ליצרניות הסיניות - יורוקום ל-ZTE, אלפא טלקום ל-Huawei ואקסל טלקום ל-TCL/Alcatel.

>> תובע אפליקציה בגלל שבתו נהרגה בתאונת דרכים

>> הלקוחה אילצה את פלאפון לשלם פיצוי של מאות אלפי שקלים