תיק הפנטגון של סטיב ג'ובס

סטיב ג'ובס חשש שמישהו יחטוף את בתו וישתמש בה כדי לסחוט אותו. כך חושף מסמך חדש שהגיע לידי מגזין Wired. אחרי שזה השיג אותו בהתבסס על חוק חופש המידע הפדרלי בארה"ב.

במסמך, שהוא בעצם תחקיר בטחוני שג'ובס עבר בפנטגון בשנות השמונים, מתגלים פרטים חדשים ומעניינים מאוד על מנכ"ל אפל האגדי. חלקם גם הופיעו בספר הביוגרפיה של ג'ובס, אותו כתב וולטר אייזקסון.

סטיב ג'ובס בשנת 2006 (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לקח קורס של חודשיים לשליטה ברגשות דכאוניים. סטיב ג'ובס | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

בתחקיר שערך ג'ובס עם הבכירים בפנטגון, הוא סיפר על החשש שלו מפני האדם שיחטוף את בתו וישתמש בה ככופר כדי לסחוט אותו. ג'ובס אמר לחוקרים כי יש לו בת מחוץ לנישואים וכי הוא אכן מודע לעובדה שהוא נתון לאיומים שכאלה במידה והוא יקבל את הסיווג הבטחוני. ג'ובס הדגיש בשאלון כי אם אכן הדבר יקרה, יהיה מדובר בכופר של כסף ולא של מסירת סודות המדינה.

פרטים נוספים שמתגלים במסמכים על תקופת השימוש של ג'ובס בסמים, ביניהם גם סמי LSD. ג'ובס הצהיר בתחקיר עם הפנטגון שנערך ב-1988, שבשנות השבעים השתמש עשרות פעמים בסם ועוד עשרות פעמים במריחואנה ובחשיש.

למרות שהוא ציין כי אין בכוונתו להשתמש בסמים בעתיד, הוא תיאר את חוויותיו עם LSD כחיוביות במיוחד, ואפילו "משנה חיים". הוא הסביר לחוקרים כי שמח על התקופה ועל הניסיונות, אבל זה לא משהו שהוא מעוניין להמשיך לעסוק בו בעתיד.

עוד מגלה המסמך כי ג'ובס נעצר פעם אחת על ידי המשטרה. ג'ובס, לא ציין את המעצר שלו בתצהיר שמסר בכתב כיון שהוא פשוט לא חשב על אותו מקרה בתור מעצר. ומה בכל זאת קרה? סיבת ה"סיכסוך" עם המשטרה היתה על אי תשלום של דו"ח על נהיגה במהירות מופרזת (כך על פי ג'ובס).

דכאוני?

ג'ובס הצהיר על עצמו בתור אדם יציב ריגשית, אם כי היו לו בעברו אירועים של דיכאון, אך אלה לא השפיעו על התפקוד שלו בשום צורה. הוא כן מתוודה על כך שלקח קורס לשליטה ברגשות דיכאוניים. הקורס נמשך חודשיים.

דבר אחד לא מתגלה במסמכים האלה וזה דווקא הפרט המעניין מכולם, מדוע ג'ובס, שבאותה תקופה היה עסוק בלנהל את פיקסאר, עבר בכלל סיווג ביטחוני בפנטגון, ואיזה תפקיד הציע לו הממשל הפדרלי בארצות הברית. על פי הביוגרפיה, התחקיר נעשה בגלל הרצון של הפנטגון להשתמש בתוכנה של ג'ובס וחברת פיקסאר לצורך יצירת הדמיות. אנחנו מעדיפים לחשוב שבמשך כל השנים האלה ג'ובס לא היה רק ממציא האייפון, אלא גם סוכן חשאי שהסתובב בכל העולם ועזר להפיל משטרים חשוכים בעזרת מוצרי אפל.

המסמך המלא:

Steve Jobs DoD File

>> קסם: כיסוי לאייפון ולגלקסי S2 שיטעין את הסוללה

>> וגם: לצפות בערוץ 2 מהאייפון? יש אפליקציה