גרסה 8 של אינטרנט אקספלורר, עדיין הדפדפן הפופולרי בעולם, מושקת היום בעולם לאור ביקורות פושרות. גולשים ישראלים יוכלו להוריד את הדפדפן החל מהשעה שש בערב מאתר מיקרוסופט.

לוגו של אקספלורר 8
צילום:

השיפורים שדפדפנים עוברים מתמקדים בשנים האחרונות במהירות גלישה ובנוחות שלה; בין השיפורים שמובטחים בגרסה הזו יש מנוע טעינת דפים משופר, דרך נוחה יותר לסדר את הלשוניות; ותפריט פעולות קטן, שיאפשר לכם לבצע פעולות נפוצות, כמו לחפש שם בפייסבוק או לשלוח תמונה בג'ימייל.

כרגיל, חלק מהשיפורים לקוחים ישר מהעידכונים האחרונים של הדפדפנים המתחרים: בין השאר אפשר לפתוח מחדש לשוניות שסגרתם בטעות (כמו בפיירפוקס 3) ולפתוח לשונית לגלישה "פרטית", שבה היסטוריית הגלישה שלכם לא תישמר (כמו בדפדפן של גוגל, כרום).

מלחמת הדפדפנים

עד 2004 לא היו לאקספלורר של מיקרוסופט מתחרים משמעותיים (בתחילת השנה היו למיקרוסופט למעלה מ-84 אחוזים משוק הדפדפנים); לקראת סוף 2004 הזאת הפך הדפדפן האלטרנטיבי פיירפוקס למתחרה משמעותי. אי שביעות הרצון של משתמשים מחורי האבטחה הרבים של האקספלורר – והחדשנות של המתחרים, שלא היתה לה תחרות במיקרוסופט – הדיחו את מנוע החיפוש הזה מהשליטה המונופוליסטית שלו. היום מתמודדת מיקרוסופט מול תחרות קשה מאוד: לאקספלורר היו בחודש שעבר רק 67 אחוז משוק הדפדפנים, על פי נתוני Marketshare; לפיירפוקס יש 21. 

תוצאה אחת של התחרות הקשה היא שמיקרוסופט משקיעה מאמצי על בשיפור הדפדפן שלה. לעומת אקפלורר 6, אחת מהתוכנות המושמצות ביותר של החברה, אקספלורר 7 נחשב לדפדפן לא רע; הציפיה היא שאקספלורר 8 יהיה שיפור לא דרמטי אך מורגש על פני קודמו. הביקורות הראשונות לא מהללות אבל לא קוטלות: פיירפוקס עדיין נחשב לבחירה הראשונה של רוב המבקרים.

אבל עדיף לחכות

הגרסה שתושק היום מסומנת כ"RC1", או Release Candidate. זה ביטוי מכובס; הפירוש הוא שזו, כמו הרבה מהתוכנות שמיקרוסופט מוציאה, לא גרסה סופית, ושסביר שיתגלו בה באגים וחורי אבטחה בשבועות הקרובים. משתמשים זהירים, שמעדיפים נוחות ולא אוהבים להסתבך עם המחשב שלהם, יעדיפו לחכות כמה שבועות עד שמשתמשים אחרים, שמעדיפים להיות בחוד החנית הטכנולוגי, יגלו את כל הבאגים שעוד מסתתרים בתוכנה.