ילדים עובדים במפעלי HEG (קרדיט: Labor Watch China)
ילדים מתחת לגיל 16 עובדים באותם תנאים קשים כמו המבוגרים ומקבלים משכורת נמוכה יותר

דוח חדש שפורסם אמש (ג'), על ידי הארגון China Labor Watch, האחראי על שמירה על תנאי עבודה תקינים בסין מעלה נתונים מטרידים. 

בדוח נחשפות עדויות הנוגעות לתנאים הקשים בהם מועסקים עובדים במפעלי HEG הסיניים אשר מייצרים את הסמארטפונים ונגני ה-DVD של חברת סמסונג. המפעל מואשם בכך שעבר על חוקי ההעסקה הסינים. העובדים מוכרחים לעבוד שעות נוספות שמובילים לימי עבודה של 11 שעות ביום, 26 עד 28 ימים בחודש, כשהם מקבלים הפסקה של 40 דקות בלבד לאורך כל היום כולל משמרות לילה. זאת בתוך עבודה סזיפית וקשה של הרכבת מכשירים. בנוסף, העובדים לא מקבלים עותק של החוזה שלהם, כך שהם לא יכולים לדעת את זכויותיהם.

ואולי הגילוי המטריד מכולם שעולה מהדוח הוא שבמפעל מועסקים בין 50 ל-100 ילדים מתחת לגיל 16, מתוך אלפיים העובדים במפעל בסך הכל. גם הם עובדים בתנאים קשים אבל בשל העובדה שמדובר בילדים, משלמים להם משכורת נמוכה ב-70% מזו של העובדים המבוגרים (שגם מקבלים משכורת זעומה). 

עובדים במפעלי HEG בהפסקה (קרדיט:Labor Watch China)
הילדים בהפסקה מהעבודה

לי קיאנג, מנהל בכיר בארגון ה-China Labor Watch סיפר כי חקירת תנאי העבודה נערכה בחודשי יוני ויולי האחרונים כשאחד מחבריו הועסק באותם מפעלים מדוברים. האיש הצליח לאסוף עדויות משבעה ילדים מתחת לגיל 16 העובדים במפעלים שסיפרו על התנאים והשכר הנמוך. עוד אמר כי "החברה ללא שום ספק הפרה את חוקי תנאי העבודה בסין" והוסיף: "חייבים להעלות את הנושא הזה על סדר יום".

"חברת סמסונג אלקטרוניקה ביצעה שתי בדיקות פיקוח באתר המפעל HEG לבדוק את תנאי העבודה במפעל בשנה האחרונה ולא מצאה כל אי סידורים בתנאים" אמר קי יונג, דובר של חברת סמסונג לסוכנות הידיעות בלומברג שפנתה אליו בבקשה לתגובה. "בהתחשב בדוח אנחנו נקיים בדיקה נוספת במפעל במהירות האפשרית על מנת להבטיח שהביקורות הקודמות שלנו התבססו על כל המידע. אנחנו נפעל באמצעים הדרושים לתקן כל בעיה שעלולה לצוץ".

גם אפל המתחרה הגדולה של סמסונג, הסתבכה בעבר בשלל האשמות דומות לגבי תנאי העבודה הקשים והעסקה של ילדים במפעלי הייצור שלה פוקסקון. אפל הצהירה בעבר שהיא עושה ככל שביכולתה לעקוב אחרי תנאי ההעסקה של עובדים במפעלי הייצור איתם היא עובדת בסין ושהיא עובדת בשיתוף פעולה עם פוקסקון לשפר את התנאים במפעליה (אחרי שהעובדים במפעלים פשוט בחרו להתאבד, אחד אחרי השני). 

>> הצצה נדירה: כך מייצרים העובדים הסינים את האייפון והאייפד שלכם