מקלדת ועכבר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
המאגר שימש למכירת מידע אישי על אנשים לחברות מסחריות וגופים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

משרד המשפטים הודיע היום (ב'), כי פעילות של הרשות למשפט וטכנולוגיה (רמו"ט) הובילה למחיקה של מאגר מידע של חברה העוסקת בדיוור ישיר. החברה המדוברת היא חברת נס גילון שבבעלות נס טכנולוגיות.

על פי משרד המשפטים, המאגר שימש למכירת מידע אישי על אנשים לחברות מסחריות וגופים. המאגר כלל פילוח לפי נושאים, והיה בו את פרטים אישיים של אנשים רבים. המפקחים של הרשות קיימו הליך פיקוח לבדיקת מקורות המידע של המאגר בחשד שהמידע נאסף שלא כחוק ונעשה בו שימוש שלא למטרות המורשות.

המפקחים גילו כי המאגר כולל מידע שהוגש מקובץ מרשם האוכלוסין שהועלה לרשת (מפרשת האגרון הזכורה לנו לטובה, בה מרשם האוכלוסין של מדינת ישראל נפרץ והועלה במלואו לאינטרנט). בנוסף, המאגר כלל מידע שהושג מעותקים של פנקסי בוחרים בניגוד לחוק. חברת נס ביקשה להפסיק את מתן השירותים על בסיס מאגר המידע ומחיקתו המלאה של המאגר.

למעשה, זו הפעם הראשונה שהרשות למשפט וטכנולוגיה סוגרת תחום עיסוק שלם של חברה עסקית. נס גילון הגישה לרשם תצהירים התחייבויות להימנע מכל פעילות במידע שהיה כלול במאגר.

עו"ד יורם הכהן, ראש הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע אמר כי: "ליבת עיסוקן של חברות המספקות שירותי דיוור ישיר, לרבות העשרת מידע וטיובו, הוא סחר במידע אישי, ועליהן להבין שלא נאפשר הפקת רווחים על בסיס מקורות מידע לא חוקיים. על הציבור להיזהר בקניית מידע לדיוור ישיר או זכות שימוש בו, ולדעת שעצם רישומו של מאגר מידע אינו מעיד על חוקיות המידע".

מנס טכנולוגיות נמסר: "בשנת 2010 רכשה נס טכנולוגיות את חברת גילון. בעת הרכישה, היה ברשות גילון מאגר מידע בעייתי שרכשה בעבר מחברה אחרת. מאז ועד היום  נס לא עשתה כל שימוש במאגר ופעלה בשיתוף עם הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע למחיקת המאגר. ההודעה שפורסמה היום הינה הודעה רשמית על מחיקת המאגר".