ימנע כניסת מהגרים מ-7 מדינות (צילום: רויטרס)
טראמפ. "הוסרו השלשלאות" | צילום: רויטרס

"כמה נחמד שהוסרו ממני השלשלאות ועכשיו אני יכול להלחם עבור אמריקה בדרך בה אני רוצה" - זה הציוץ הראשון בסדרת ציוצים ששיגר אתמול (שלישי) המועמד הרפובליקני לנשיאות, בה יצא בחריפות נגד הממסד הרפובליקני. "להוציא הרמאות כדי להביס את ברני סנדרס בפריימריז, הדמוקרטים הוכיחו שהם הרבה יותר נאמנים זה לזה מהרפובליקנים", צייץ בטוויטר. "רפובליקנים חסרי נאמנות קשים הרבה יותר מהילרי המושחתת. הם תוקפים אותך מכל הכיוונים. הם לא יודעים איך לנצח - אני אלמד אותם!".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

טראמפ תקף ספציפית גם את פול ראיין, יו"ר בית הנבחרים האמריקני והמתמודד לסגן הנשיא הרפובליקני בבחירות 2012, שהודיע כי אינו יכול יותר להגן על טראמפ לאחר פרסום הקלטות בהן הוא נשמע מתרברב בתקיפה מינית של נשים. "המנהיג החלש מאוד והלא יעיל שלנו, פול ראיין, ניהל שיחת ועידה גרועה מאוד בה כל חבריו השתוללו מחוסר הנאמנות שלו", צייץ טראמפ.

עוד תקף את הסנאטור והמועמד הרפובליקני לשעבר לנשיאות ג'ון מקיין: "הסנאטור בעל הפה המלוכלך ג'ון מקיין התחנן לתמיכתי בבחירות המקדימות שלו (נתתי לו, הוא ניצח), ואז זנח אותי לאחר ההערות!".

"רוסיה לא בת ברית". ראיין (צילום: רויטרס, חדשות)
ראיין. הותקף אישית | צילום: רויטרס, חדשות

השמרנים והאוונגליסטים נוטשים את טראמפ

במקביל, פרסם טראמפ סרטון תעמולה חדש התוקף בחריפות את יריבתו קלינטון. בסרטון נטען כי לקלינטון אין את כושר העמידה והכוח הנחוצים להנהיג את ארצות הברית - זאת חרף העובדה כי בעימות שנערך מוקדם יותר השבוע החמיא לה טראמפ כשהצהיר כי היא "פשוט לא מוותרת, היא לוחמת". בסרטון שובצו קטעים בהם נראית קלינטון משתעלת, כמו גם הסרטון מ-11 בספטמבר, בו נזקקה המועמדת הדמוקרטית לסיוע בכניסה לרכב לאחר שחשה ברע.

המתקפה על טראמפ נמשכת גם מארגונים בינלאומיים: זייד ראד אל-חוסיין, נציב סוכנות האו"ם לזכויות האדם, אמר כי עמדותיו של טראמפ הן "מטרידות ומערערות". לדבריו, התנהלותו של המועמד הופכת אותו לסכנה בינלאומית. אל-חוסיין הדגיש כי דבריו מכוונים בעיקר להערות של טראמפ בנוגע לעינויים.

המתקפה החריפה מגיעה בתום ימים קשים לטראמפ: לאחר ששורה של פוליטיקאים רפובליקנים בכירים התנערו ממנו, גם השדרן השמרן הפופולרי גלן בק יצא נגדו. "אי אפשר לבקש מאדם מוסרי להצביע עבור אדם לא מוסרי, נטול כל הגינות או כבוד", כתב. "אם ההשלכות של התייצבות נגד טראמפ ולמען העקרונות הן שהילרי קלינטון תיבחר - כך יהיה. לפחות זו החלטה מוסרית".

בנוסף, עיתון אוונגליסטי משמעותי פרסם מאמר מערכת היוצא נגד המועמד בעקבות פרסום ההקלטות. במאמר מוטחת ביקורת בנוצרים התומכים באדם שחייו רצופים ב"בוגדנות, חמדנות ואי-מוסריות מינית". על פי המאמר, "מה שנחשף בשבוע האחרון, ההתרברבות הגסה שלו על כיבושים מיניים - למעשה, תקיפה מינית - אולי היו מזעזעים, אבל לא היו אמורים להפתיע אף אחד".

בק. "בחירה מוסרית" (צילום: רויטרס)
בק. "בחירה מוסרית" | צילום: רויטרס

מתמודדות טענו: הציץ לנו מאחורי הקלעים

במקביל, יוצאות תחרויות יופי בבעלות טראמפ חשפו היום כי היה נוהג להיכנס אל מאחורי הקלעים של התחרויות בעת שהחליפו בגדים. "הוא אמר משהו כמו 'אל תדאגו, כבר את ראיתי את כל זה בעבר' - אני רק זוכרת שמיהרתי ללבוש את השמלה", סיפרה אחת מהן. בעבר התרברב טראמפ בפני שדרן הרדיו האוורד סטרן כי הוא אכן נוהג לעשות זאת: "זה היתרון בלהיות הבעלים של התחרות", נימק.

כזכור, בסוף השבוע האחרון נחשפו הקלטות משנת 2005 בהן טראמפ משוחח עם מגיש חדשות בידור ומתרברב בפניו כי "כשאתה מפורסם, נשים ייתנו לך לעשות להן כל דבר" וכן כי "אני נמשך אוטומטית לנשים יפות, אני פשוט מתחיל לנשק אותן". עוד השתמש טראמפ במילים בוטות כשתיאר כיצד הוא נוהג בנשים ובבואו לתאר את גופה של אישה עמה ניסה להתחיל, חרף העובדה כי הייתה נשואה.

טראמפ פרסם התנצלות על הדברים, אולם התעקש שוב ושוב כי מדובר ב"דיבור של מלתחות" ולא הסכים להודות בכך שמדובר בתקיפה מינית. המגיש שהוקלט גם הוא, בילי בוש - בן דודו של הנשיא לשעבר - הושעה מתפקידו הנוכחי כמגיש תכנית בוקר ובימים הקרובים צפויה להתפרסם הודעה רשמית על עזיבתו את התפקיד לצמיתות.