טראמפ ופריבוס בערב הניצחון בבחירות (צילום: רויטרס)
טראמפ ופרייבוס בנאום הניצחון | צילום: רויטרס

ה"כוורת" של טראמפ מתחילה להתבהר: ריינס פרייבוס, יו"ר הוועדה הרפובליקנית הלאומית של ארה"ב, מונה לראש הסגל של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ - כך הודיע הערב (ראשון) רשמית המטה של טראמפ. פרייבוס היה מבכירי תומכיו של טראמפ במרוץ ומינויו נועד, לפי ההערכות, להוביל לפיוס בין טראמפ למפלגה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במינוי הראשון של טראמפ לדרג הקבינט. פרייבוס נחשב ל"איש מפלגה" ולבעל קשרים עם הצמרת הרפובליקנית - דבר שיקל על טראמפ להתנהל מול הסנאט ובית הנבחרים, שיהיו גם הם בשליטת הרפובליקנים. מדובר בסטייה מהמדיניות עליה הצהיר טראמפ - להכניס לשלטון "אנשים מבחוץ" בעלי השקפה שונה, על מנת לזעזע את הממסד.

פוטר. בנון (צילום: רויטרס, חדשות)
סטיב באנון | צילום: רויטרס, חדשות

העיתונאי סטיב בנון, שניהל את הקמפיין של טראמפ והיה לפי מספר דיווחים מועמד גם כן לתפקיד ראש הסגל, מונה לתפקיד יועץ לטראמפ - אסטרטג בכיר בצוות. "אני נרגש מכך שהצוות המצליח שלי ימשיך איתי בהובלת המדינה - סטיב וריינס הם מנהיגים מוכשרים מאוד ששיתפו פעולה היטב בקמפיין והובילו אותנו לניצחון - ועכשיו שניהם יהיו איתי בבית הלבן".

הלילה ישודר בארצות הברית ריאיון טלוויזיוני ראשון עם טראמפ מאז היבחרו - לתכנית "60 דקות" של רשת CBS. טראמפ, שהספיק כבר לסגת ממספר ההטחות, פירט בריאיון את מדיניות ההגירה שלו ואמר כי הוא מתכנן לגרש "באופן מיידי" 2-3 מיליון מהגרים ללא מסמכים.

"מה שאנחנו הולכים לעשות זה לקחת את האנשים העבריינים, חברי הכנופיות, סוחרי הסמים - כל אלה הם בערך שני מיליון או אפילו שלושה מיליון", הסביר טראמפ. "אנחנו נוציא אותם מהמדינה או שנאסור אותם - הם כאן באופן לא חוקי".

טראמפ: "הבחירות בישראל יהיו צמודות" (צילום: רויטרס, חדשות)
מסמן יעדים. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"אני טוב בבנייה"

עוד הוסיף טראמפ בריאיון: "אחרי שהגבול יהיה בטוח, אנחנו נחליט מי יעבור בגבול - הבכירים ברשות ההגירה ישקלו את הבקשות של האנשים הנפלאים אחרי שהמצב יחזור להיות נורמלי". הנשיא הנבחר הוסיף ואמר כי הוא עדיין מתכנן לבנות חומה בגבול עם מקסיקו, הצעה שעמדה במוקד הקמפיין שלו: "חלק ממנה יהיה חומה וחלק אולי יהיה גדר באזורים מסוימים, זה נקרא בנייה - אני טוב בזה".

בקטע נוסף מהריאיון ששודר אמש סיפר טראמפ כי הילרי קלינטון והוא ערכו שיחת טלפון "לבבית" בעניין המירוץ לנשיאות. "אני יכול לתאר שהשיחה לא הייתה פשוטה עבורה", אמר. "כלומר, אני בטוח שלה זה היה יותר קשה מלי, ולי היה מאוד מאוד קשה", אמר בריאיון טלוויזיוני ראשון מאז הבחירות.

"היא הייתה הכי נחמדה שאפשר, היא פשוט אמרה 'ברכותיי דונלד, כל הכבוד' ואני אמרתי לה שברצוני להודות לה מאוד על כך שהייתה מתמודדת נפלאה", סיפר טראמפ, "היא חזקה ומאוד חכמה", הוסיף.

טראמפ סיפר שקיבל שיחה גם מהנשיא לשעבר ביל קלינטון. "הוא התקשר אמש", סיפר, "הוא היה הכי אדיב, אמר שהיה מירוץ מדהים, מהמדהימים ביותר שראה". כשנשאל אם ישקול אי פעם להתקשר לנשיא לשעבר ביל קלינטון ליעוץ אמר שללא ספק ישקול זאת. "הוא בחור מוכשר מאוד, שניהם מוכשרים, זו משפחה מוכשרת ביותר", אמר טראמפ על הזוג קלינטון.