הקלפיות כבר נפתחו (צילום: רויטרס)
המנצחת, בהפרש זעיר. קלינטון | צילום: רויטרס

קלינטון ניצחה בבחירות המקדימות באיווה בהפרש זעום, טראמפ נחל הפסד צורב: בתום קרב צמוד ומותח במיוחד במפלגה הדמוקרטית, הילארי קלינטון מסמנת ניצחון בפריימריז הראשונים. מזכירת המדינה והגברת הראשונה לשעבר זכתה ל-50% תמיכה ול-700 אסיפות בחירות (caucuses) שהביעו תמיכה במועמדותה, לעומת 50% תמיכה ו-695 אסיפות שהיו בעד ברני סנדרס. אצל הרפובליקנים ניצח טד קרוז את דונלד טראמפ בהפרש של 4% - בניגוד גמור לסקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שעות, התקשו רשתות התקשורת בארה"ב לקבוע מי מבין שני המועמדים הדמוקרטים ניצח בהתמודדות הצמודה במדינה שפותחת את עונת הבחירות המקדימות לנשיאות. כשהושלם הליך ספירת הקולות נקבע כי קלינטון גברה על סנדרס בהפרש זעום למדי של אלפי קולות בלבד.

"משפחה מוכשרת ביותר", הקלינטונים (צילום: רויטרס)
ניתחון ראשון, ביל והילארי | צילום: רויטרס

עוד לפני שפורסמו התוצאות, קלינטון עלתה לבמה עם בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, והודיעה על "ניצחון זעום". "יש כל כך הרבה על הפרק בבחירות האלה וזה נדיר שיש לנו הזדמנות לתחרות אמיתית בין רעיונות", אמרה הילארי, שבפעם הקודמת שהתמודדה הפסידה לנשיא אובמה באיווה.

"אני כאן כדי לעשות דברים, כדי לשנות את המצב, ולמצוא דרך לשפר את חיי האמריקנים", הוסיפה קלינטון. "אני יודעת שאפשר לשפר את המשכורות, החינוך, להפוך את אמריקה למעצמת האנרגיה הירוקה. נעשה זאת על ידי הבטחת המועמדות שלי והניצחון בדרך לבית הלבן".

"טראמפ הוא הנשיא המסוכן בהיסטוריה של ארה (צילום: רויטרס, חדשות)
ניהל קרב צמוד במיוחד. סנדרס | צילום: רויטרס, חדשות

מנגד, ברני סנדרס התקשה להסתיר את שמחתו על הישגו ועל הקרב הצמוד. "האנשים באיווה שלחו מסר לממסד, לממשל ולתקשורת", אמר. "העם האמריקני אמר היום שאנו לא יכולים להמשיך ולתת למיליארדרים לקנות בחירות. אנחנו לא מייצגים את המיליארדרים, אנו הקול של העם".

בנאומו התייחס סנדרס גם למשנתו הכלכלית ואף עקץ את הרפובליקנים בנוגע להתנהלותם. "אני אומר לרפובליקנים, תפסיקו לדאוג לתרומות, דאגו לעולם שאתם משאירים לילדים והנכדים שלכם. הלילה התחלנו מהפכה פוליטית".

ההפסד המפתיע של טראמפ

באגף הרפובליקני, דונאלד טראמפ נחל הפסד ונוצח על ידי טד קרוז בהפרש של 4% מהקולות, זאת בניגוד לסקרים שפורסמו טרם הבחירות. קרוז זכה ב-27.7% מהקולות, טראמפ ב-24.3% ולא הרבה מאחוריו, הפתיע המועמד מרקו רוביו, שזכה ל-23.1 אחוזי תמיכה. עם פרסום התוצאות, הודיע המועמד מייק האקבי על סיום קמפיין הבחירות בחשבון הטוויטר שלו, בדומה למועמד מרטין אומאלי במחנה הדמוקרטי.

שעה קלה לאחר הכרזתו כמנצח, נאם קרוז בפני תומכיו וטען כי נצחונו הוא ניצחונה של האומה כולה. "איווה אמרה היום שהמועמד של הרפובליקנים לא יבחר על ידי התקשורת, אנשי הלובי או הפקידים בוושינגטון", הבהיר. "אנו, העם האמריקני נבחר את המועמד שלנו".

מתמודד מול ביקורת קשה. קרוז (צילום: רויטרס)
ניצח בהפרש של 4%, קרוז | צילום: רויטרס

"הלילה הוא ניצחון לכל מי שחושב שהגיע הזמן לתקן את העוולות של אובמה ושל הממשל בוושינגטון", הוסיף קרוז. "ניצחון למי שחושב שכל הגברים והנשים נולדו שווים. הזכות שלנו מגיעה מאלוהים. הלילה השמרנים אמרו - כן אנו יכולים".

דונלד טראמפ, שזהו הפסדו הראשון במירוץ לנשיאות, בירך את יריביו והביע שמחה על ההישג. "ביוני, כשהתחלנו את המסע לא חשבתי שאנחנו יכולים לנצח את איווה, אבל הנה - הגעתי במקום השני", אמר טראמפ. "אני מברך את טד ואת כל המועמדים, ושמח על התוצאות".

טראמפ הוסיף: "אני לא יודע מי ינצח בדמוקרטים, להילארי יש בעיות חמורות יותר מהבחירות. אך בכל מקרה אני אנצח אותם". בהמשך הודה טראמפ לאנשי איווה ואף ציין: "אני חושב שאחזור לכאן ואקנה לי כאן חווה".

תוקף את הנשיא. רוביו (צילום: רויטרס)
התוצאה המפתיעה: המועמד מרקו רוביו | צילום: רויטרס

מרקו רוביו, שזכה במקום השלישי אצל הרפובליקנים, ניצל את הרגע כדי לברך על הרוח המחודשת במפלגה. "זה הרגע שהם חשבו שלא יגיע", טען. "אמרו לנו שאין לנו סיכוי, חשבו שאני צריך להמתין לתורי אבל הלילה כאן באיווה שלחנו מסר אחרי שמונה שנים של אובמה - אנו לוקחים את המדינה בחזרה. אנו מחזירים את החוקה שלנו. הגיע הזמן שיהיה נשיא שיחזיר את הכוח לצבא ארה"ב ואת העוצמה שהיתה לה בעולם".

ההכנות להצבעה באיווה (צילום: רויטרס)
ההכנות להצבעה באיווה | צילום: רויטרס

איווה: מדינת מפתח בדרך לנשיאות

ההצבעה לטובת המועמדים נערכה בשיטת בחירות ייחודית ומעט מוזרה המכונה "קאוקוס" (caucus) - באי ועידת המפלגה מתכנסים במקומות ציבוריים, בהם לכל מועמד יש נציג שמדבר מטעמו ומנסה לשכנע את המתלבטים ואת הבוחרים האחרים. לאחר הנאומים, הבוחרים הרפובליקנים רושמים על פתק את שם המועמד, ואילו הדמוקרטים המצביעים הולכים לפינה של כל מועמד ומסמנים באופן פיזי את תמיכתם.

מדינה קטנטנה ומכריעה (צילום: רויטרס)
מדינה קטנטנה ומכריעה | צילום: רויטרס

באיווה, מדינה קטנה במערב התיכון של ארצות הברית שמרבית הכנסותיה נובעות מגידול תירס, החליטו כבר לפני 34 שנים להיות המדינה הראשונה בה נערכות הבחירות המוקדמות בכל התמודדות, ומאז היא הפכה לגורם מכריע: מתמודדים לא מעטים פרשו לאחר הפסד מביך בה, בעוד אחרים חוזקו מהתוצאות. ריצ'רד ניקסון היה נשיא מכהן שניצח גם באיווה וגם בבחירות, ולאחריו קרטר - וכך איווה הפכה לאגדה.