בואו לעבוד איתנו: עולם מודעות הדרושים נדרש להיות יצירתי מאוד בשנים האחרונות כדי למשוך את העובדים הטובים ביותר. אבל אנשי הקריאייטיב חוזים היום בסוכריה חדשה שמגיעה משחקן מפתיע - ה-CIA. סוכנות הריגול האמריקנית מפרסמת היום (שלישי) סרטון שפונה לאזרחי רוסיה, וזאת במטרה לגייס אותם למסור מידע נגד מדינתם, מידע שיכול לשמש את מדינות המערב במלחמה באוקראינה, ובכך למעשה לבגוד במדינתם.

סרטון ההסברה של ה-CIA לקוח כאילו מסרט: אנשים שמתעוררים באמצע הלילה או נפגשים על ספסל באמצע יער מושלג, בזמן שעל המרקע רצים תמונות של בני משפחתם. "האם אלה החיים שחלמתי עליהם?", פותח הקריין את הסרטון. "למה חיים של אחדים שווים יותר משל אחרים, ומי מחליט?". במהלך הסרטון מוצגים לצופים שלל תמריצים וסיבות לפנות לאמריקנים עם מידע שיכול לשמש נגד רוסיה, ולעשות זאת בערוצים מאובטחים שעדיין פעילים ברוסיה, כמו למשל Tor.

קשה להחליט אם ההשראה של סוכנות הריגול היא תעשיית הקולנוע האמריקנית או דווקא החיים שניהלו אזרחי ברית המועצות לפני יותר מ-30 שנה, שבהם היה חשש תמידי שמא מישהו מאזין מבעד לקירות או ילשין למשטרה החשאית. "אנחנו לא מאמינים ברבולוציה", מדגישים ב-CIA, "החיים עצמם קורים במקומות שבהם הנשמות משתנות בלבבות האדם".

וולודימיר זלנסקי, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
וולודימיר זלנסקי וולדימיר פוטין. | צילום: ap

כך או אחרת, האמריקנים פונים לרוסים בסרטון הסברתי שנכתב בשפה גבוהה מאוד ופונה לרגשות הפטריוטים של המשכילים הרוסים. במעין הפוך על הפוך, ארצות הברית מנסה לעורר את החלק בעם הרוסי שמתנגד לפלישה לאוקראינה, כדי להחליש את רוסיה, ובכך להפסיק את המלחמה. חלק מאותם מתנגדים רוסים נעצרו ויושבים בבתי הכלא, אחרים גלו מרוסיה ורבים נוספים עומדים דוממים מנגד מתוך מחשבה שלא יוכלו להשפיע על המציאות או שלא יוכלו לשנות אותה.

המהלך של ה-CIA יוצא לפועל במקביל להכנות לקראת מתקפת נגד אוקראינית שעליה מדברים רבות בשבועות האחרונים. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ממשיך בביקוריו במערב - רק בימים האחרונים היה בבריטניה ובאיטליה ואף נפגש עם האפיפיור. במערב אומנם שלחו כבר לאוקראינה מצבורי נשק, אך זלנסקי ממשיך לבקש עוד - ודורש לשלוח לקייב גם מטוסי קרב.

פוטין בנאום נרחב על המלחמה באוקראינה (צילום: reuters)
נשיא רוסיה פוטין. בסוכנות הריגול האמריקנית פונים לרגשות הרוסים הפטריוטים | צילום: reuters

"להיות גיבור משמעו לעמוד איתן. זה לא אומר לחכות בלי סיבה", מדגישים בסרטון ומתייחסים גם לסנקציות שמוטלות על רוסיה בעקבות הפלישה לאוקראינה: "הדרך הטובה ביותר למנוע מהיריב את הניצחון היא לעשות כך שהוא לעולם לא ידע שהוא נמצא בכלא".

ואכן, היוצרים של הסרטון מצליחים להגיע אל מתחת לעורם של האזרחים הרוסים - חלקם הגדול מתקשה לאסוף מידע מהימן בנוגע לנעשה בשדה הקרב או בכלל, וזאת בגלל איסור הפצת "דיסאינפורמציה" לגבי המלחמה באוקראינה, או כפי שמכנים אותה ברוסיה: "מבצע צבאי מיוחד". "אנחנו מאמינים לשקרים בקלות", אומרים בסרטון, "אבל אנחנו גם יודעים מהי המציאות שבה אנחנו חיים לעומת המציאות שעליה אנחנו מדברים בלחש. זה לא נגלה לעין המדינה שלי אבל לא נסתר ממני".

בסוף הסרטון של ה-CIA, סוכנות הריגול האמריקנית קוראת לרוסים לפעול ולרגל, אף על פי שעל עבירות כאלה ניתן להיאסר במשך שנים ארוכות. "האנשים שמקיפים אתכם אולי לא רוצים לשמוע את האמת, אבל אנחנו רוצים לשמוע אותה. אתם לא חסרי כוח. צרו איתנו קשר".