לראשונה מאז שהחלה הפלישה: חייל רוסי הודה בביצוע פשעי מלחמה על אדמת אוקראינה. סמל ואדים שישימרין, בן 21, הודה היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בקייב כי ירה באוקראיני בן 62 שלא היה חמוש והרג אותו. האירוע התרחש במחוז סומי שבצפון-מזרח המדינה, ב-28 בפברואר, ימים ספורים לאחר שרוסיה פלשה לאוקראינה.

העדכונים האחרונים מהמלחמה באוקראינה:

לפי התביעה האוקראינית, שישימרין, המשמש מפקד טנק, ביצע את הירי דרך חלון רכב פרטי שבו נסע יחד עם עוד 4 חיילים רוסים בכפר צ'ופאחיבקה. לפי כתב האישום, החיילים גנבו את המכונית כדי להימלט מהמקום, שכן השיירה שלהם היוותה מטרה עבור כוחות אוקראינים. עוד נכתב כי הקורבן רכב על אופניו ושוחח בטלפון לא רחוק מביתו, וכשנצפה על ידי החייל הרוסי, נורה בפלג גופו העליון מרובה סער.

הודאת החייל האוקראיני: 

 

אף על פי שרוסיה מכחישה כי חייליה תקפו אזרחים, שישימרין אמר כי קיבל הוראה להרוג את האזרח – במטרה למנוע ממנו לדווח על הימצאות הכוחות הרוסיים. "קיבלתי הוראה לירות, יריתי בו פעם אחת והוא נפל", העיד שישימרין במשפט הראשון שבו מואשם חייל רוסי בפשע מלחמה על אדמת אוקראינה. החייל הרוסי מואשם בהפרת חוקי ומנהגי מלחמה וכן ברצח בכוונה תחילה, עבירות שהעונש עליהן עלול להגיע לכדי מאסר עולם.

במוסקווה מכחישים את ההאשמות האוקראיניות, וטוענים כי אוקראינה מביימת את התיעודים הקשים שמגיעים משטחה. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב התייחס היום למשפט ואמר כי בידי הרוסים עדיין אין מידע מפורט בנושא, אבל לקרמלין יש מעט מאוד יכולת לספק סיוע, שכן הפעילות הדיפלומטית הרוסית באוקראינה היא מאוד מוגבלת. 

התובעת הכללית של אוקראינה אירינה ונדיקטובה אמרה כי הרשויות האוקראיניות מצאו כבר 41 חיילים רוסים שיש להעמיד לדין בגין הרג אזרחים, אונס, הפצצת תשתיות אזרחיות וביזה. עם זאת, לא ברור כמה מאותם חשודים נעצרו באוקראינה או יישפטו. במקביל, חוקרים של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כבר הגיעו לאוקראינה כדי לאסוף ראיות לפשעי מלחמה. מוקדם יותר השבוע דיווחנו כי עם נסיגת הצבא הרוסי מחארקוב, התחזק החשד לביצוע פשעי מלחמה גם שם.