היום ה-66 למלחמת רוסיה-אוקראינה: כמעט כל בניין במפעל הפלדה רחב הידיים אזובסטאל, האזור האחרון במריופול שנותר תחת שליטה אוקראינית, נהרס - כך עולה מתמונת לוויין חדשה של Maxar Technologies שפורסמה אתמול (שבת) ברשת CNN.

בתמונה שצולמה שלשום נראים חורים גדולים בגגות - סימן מובהק לנזק שנגרם בתקיפה צבאית. חלק מהגגות קרסו לחלוטין, וכמה מבנים נחרבו והפכו לעיי חורבות. בתיעוד אווירי אחר נראים גם רבים ממבני המגורים והממשלה ממזרח למפעל, שגם הם נהרסו כליל.

ב-CNN דווח בעבר שכוחות אוקראיניים ומאות תושבים מצאו מקלט במרתפים העמוקים במפעל הפלדה. מתמונות הלוויין שצולמו ביום שישי לא ברור אם אחת מהתקיפות הצבאיות הרסה את מתקני המרתף. מפקד גדוד אזוב במפעל, אמר בריאיון שלשום שהמפעל הופגז בצורה אינטנסיבית על ידי ארטילריה, ספינות ותקיפות אוויריות.

מפעל אזובסטל שהפך למצודה אוקראינית (צילום: רויטרס)
הפך לסמל להתנגדות האוקראינית, מפעל הפלדה אזובסטאל | צילום: רויטרס

עוד דווח ב-CNN שמפקד בכיר בצבא האוקראיני ששוהה במפעל סיפר שבשעה זו נערך פינוי של כ-20 אזרחים מהמקום. לא ברור כמה אזרחים נוספים בשטחי המפעל, ומה עלה בגורלם. המפקד הסביר שהפינוי נעשה בחסות הפסקת אש מוסכמת שהחלה ב-6:25, שעון אוקראינה.

"הבאנו 20 אזרחים לנקודת המפגש המוסכמת, שאותם הצלחנו לחלץ מתחת להריסות", סיפר המפקד. "היו שם גם נשים וילדים. אנחנו מקווים שהאנשים האלה ילכו ליעד המוסכם, שהוא זפוריז'יה, השטח שבשליטת אוקראינה".

"יש מרתפים ובונקרים שאנחנו לא יכולים להגיע אליהם כי הם מתחת להריסות", אמר מפקד הגדוד. "אנחנו לא יודעים אם האנשים שם בחיים או לא. יש ילדים בני 4 חודשים ועד 16 שנים. אבל יש אנשים לכודים במקומות שאי אפשר להגיע אליהם".

בכיר במשרד ההגנה האמריקני טען אתמול כי בניגוד לדיווחים ממוסקווה על שימוש נרחב בטילים ובתחמושת מדוייקים בהפצצות על אוקראינה - מרבית ההפצצות הגיעו מפצצות "טיפשות". לדברי אותו בכיר, לרוסיה יש בעיה קשה למלא מחדש תחמושת חכמה ומדוייקת שלה. עוד העריך כי הרוסים לא מצליחים לעמוד בלוח הזמנים שלהם בלחימה במזרח אוקראינה, ועדכן כי ביממה הקרובה יגיעו לאוקראינה יותר מתריסר טיסות שיעבירו ארטילריה, רחפנים מתקדמים ומערכות רדאר.

הלחימה במריופול (צילום: ALEXANDER NEMENOV/AFP/GettyImages)
חייל רוסי ברחובות מריופול החרבה | צילום: ALEXANDER NEMENOV/AFP/GettyImages

העברת הנשק לאוקראינה תתבצע ברקע הדיווחים הרבים על כך שצבא רוסיה נכשל אתמול במאמציו לכבוש 3 נקודות מפתח במזרח המדינה. "הרוסים ניסו לכבוש את העיר לימן בדונייצק ואת סיביירודונייצק ופופאסנה בלוגנסק, אך הם לא הצליחו והלחימה נמשכת", הודיע בכיר במטה הכללי בקייב. הדיווח הזה מצטרף להערכות המודיעין האחרונות בסוף השבוע מוושינגטון ולונדון על האטה של ממש בקצב ההתקדמות של הרוסים במזרח אוקראינה ואי עמידה בלוחות הזמנים שהוצבו לשלב השני של הלחימה.