המלחמה באוקראינה: ממשל ביידן חזר והדגיש בשיחות עם אוקראינה כי הוא לא תומך בהתקפות על אדמת רוסיה באמצעות ציוד מתוצרת אמריקנית – כך אמר אתמול (חמישי) ל- CNN דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, ג'ון קירבי. הדברים מגיעים לאחר שהשבוע זוהו רכבים צבאיים אמריקניים בתקיפה של מורדים רוסים במחוז בלגורוד.

"שוב הבהרנו לאוקראינים מה הציפיות שלנו לגבי תקיפת רוסיה - אנחנו לא רוצים לעודד או לאפשר את זה, אנחנו בהחלט לא רוצים שציוד מתוצרת ארה"ב ישמש לתקוף אדמת רוסיה", אמר קירבי.

לדבריו, ארה"ב קיבלה הבטחה מהאוקראינים שהם יכבדו את בקשתה. "היינו מאוד ברורים שאנחנו רוצים שאוקראינה תוכל להגן על אדמתה, על השטח שלה. הם הותקפו. פלשו אליהם. יש להם זכות להגן על עצמם", המשיך. "אבל, היה לנו גם ברור, ובכן, שאנחנו לא רוצים לראות את המלחמה הזו מסלימה  מעבר לזה, להרס ולאלימות שכבר פוקדים את האוקראיני.

דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב הוסיף בריאיון כי השיחות בין האמריקנים לאוקראינים, שנערכו לדבריו ביממה האחרונה, "לא כללו התווית השלכות, אלא פשוט אישור מחדש" של עמדתם נגד שימוש בנשק על אדמת רוסיה.

בריאיון אחר ל- CNN טען אחד המורדים הרוסים שהמתקפה על מחוז בלגורוד בוצעה באמצעות ציוד מתוצרת אמריקנית שנרכש בשוק הפתוח, אולם קירבי אמר שהוא לא יכול לאשר את הטענה הזו.

 

ג'ו ביידן, ולדמיר זלנסקי (צילום: רויטרס)
שיחת ההבהרה של וושינגטון לקייב. זלנסקי וביידן, ארכיון | צילום: רויטרס
נתיב הברחות הנשק מאיראן לרוסיה נחשף (צילום: CNN)
נחשף נתיב ימי להברחת נשק בין איראן לרוסיה | צילום: CNN

במקביל, הלילה אירעה מתקפה רוסית נוספת על ערי אוקראינה, ה-13 מתחילת חודש מאי. דיווח על פיצוצים עזים בקייב ובדנייפרו, אולם בבירה כבר דיווחו שיירטו בהצלחה את כל המטרות האוויריות בתחומם. חיל האוויר האוקראיני הודיע שהפיל הלילה 23 מל"טים איראניים, שני מל"טים רוסיים ועשרה טילי שיוט ששיגר צבא רוסיה

תמונות לווין חושפות: נתיב הברחת נשק מאיראן לרוסיה – באמצעות ספינות

רשת Sky News הבריטית דיווחה בעבר כי איראן סיפקה לרוסיה סיוע דרמטי נרחב עבור המלחמה באוקראינה. באמצעות לפחות שתי ספינות שהפליגו בין איראן לרוסיה בים הכספי במהלך חודש ינואר, העבירה טהראן למוסקווה יותר ממאה מיליון כדורים לנשק קל ועוד כ-300 אלף פצצות מרגמה ורקטות. כעת, מתפרסמות תמונות לוווין מהים הכספי - שמאמתות את הדיווח. 

נתיב הברחות הנשק מאיראן לרוסיה נחשף (צילום: CNN)
תמונות לווין חושפות: נתיב ימי להברחת נשק בין איראן לרוסיה | צילום: CNN

"על פי מומחים, נתוני המעקב אחר כלי השיט הולכים ונעשים יותר ויותר חשאיים, דבר המצביע על כוונה לטשטש את תנועת הסחורות", נכתב.