ה
המטוס המפורסם בעולם בנתב"ג, אתמול | צילום: איתי צין

ישראלים רבים מתרגשים מביקורו של נשיא ארה"ב אובמה בארץ. לצידם, יש קבוצה לא קטנה של ישראלים שמתרגשים דווקא מביקור כלי התחבורה של נשיא ארה"ב - המטוס המפורסם ביותר בעולם, ה"אייר פורס 1".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהמטוס היה אתמול בגישה סופית לנחיתה בנתב"ג, עשרות חובבי תעופה המתינו ליד הגישה הסופית למסלול הנחיתה עם ציוד צילום משוכלל, והתפללו שהשמש והעננות תסייע להם בצילום של המטוס הנשיאותי. אלה הם ה"ספוטרים", צלמי התעופה שמתעדים מטוסים ברחבי העולם, וצילום של ה-747 שמוביל את נשיא ארה"ב הוא לא עניין של מה בכך בשבילם.

"האייר פורס 1 הוא אחד המטוסים המיוחדים בעולם, זה המטוס של נשיא ארה"ב, יש רק שניים כאלה בעולם כולו והוא יוצר רק עבור הנשיא. זה מאוד נדיר לתפוס אותו בעדשה שלי וזאת הזדמנות מיוחדת שהוא הגיע לארץ", סיפר עידו אוריין, ספוטר וחובב תעופה לחדשות 2 באינטרנט.

"מעולם מכשירים מקומות לספוטרים, בארץ רק חולמים על זה"

"ספוטינג זה בעצם לצפות במשהו באופן קבוע ומנוסה. ההגדרה של ספוטר, היא מישהו שמאומן לצפות במשהו. יש ספוטרים של מזג אויר, ספוטרים למעקב אחר סופות, ספוטרים למרוצי מכוניות ועוד. ספוטרים של תעופה הם הצלמים שמצלמים מטוסים. בשנים האחרונות תחביב זה הפך נפוץ מאוד ובשדות תעופה רבים בעולם אפילו מכשירים מקומות תצפית מיוחדים עבור הספוטרים, בישראל כמובן אנחנו רק חולמים על זה", אומר אוריין.

הספוטרים מחכים למטוס, מחוץ לנתב
הספוטרים מחכים למטוס, מחוץ לנתב"ג | צילום: ליעד גל

האייר פורס 1 הוא מטוס 747-200 שמשמש את נשיאי ארה"ב מאז 1990, הוא נכנס לשירות בתקופת הנשיאות של בוש האב ושימש מאז את קלינטון, בוש הבן וכעת את אובמה. המטוס בעל מערכות הגנה מטילים והדף גרעיני, מערכות תקשורת המאפשרות לנשיא לעבוד כאילו הוא נמצא בבית הלבן ועוד מערכות נשק והגנה שרובן מסווגות.

המטוס לקח חלק בהיסטוריה כשעל סיפון האייר פורס 1 הקודם הושבע הנשיא ג'ונסון בחופזה לאחר ההתנקשות בנשיא קנדי ב-1963, והוא הונצח בלא מעט סרטים וסדרות טלוויזיה בין השאר בסרט שנושא את שמו של המטוס כשאת הנשיא האמריקני שיחק האריסון פורד, וגם בלא מעט פרקים בסדרה "הבית הלבן".