נמלטה מהארץ בלי ששמו לב (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעוד העולם עדיין מנסה להבין מה קרה לטיסה MH370 שיצאה ממלזיה לכיוון סין ונעלמה כלא הייתה, מציע טייס קנדי ותיק תיאוריה פשוטה להפליא שזכתה לשיתופים רבים ברשתות החברתיות, ולדבריו מסבירה איך ייתכן שבמאה ה-21 מטוס כה חדיש יכול להיעלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כריס גודפלו, בעל ניסיון של 20 שנה כטייס, דחה מכל וכל את האפשרות לפעולת טרור או לתיאוריות קיצוניות יותר - מטאור או חטיפת חוצנים שגם הן נשמעו בימים האחרונים. "אני לא מאמין למה שאני רואה ב-CNN - מפתיע אותי שאף אחד לא הסתכל על זה מנקודת מבטו של טייס", כתב ברשת החברתית גוגל +.

לדברי גודפלו, הקברניט המלזי היה טייס ותיק שהכיר היטב את כל נמלי התעופה באזור, וההתנהגות שלו בטיסה מצביעה על כך שפניית הפרסה הבלתי מוסברת שלו מטיסה צפונה לסין - לטיסה דרומה למיצר מלאקה באוקיינוס ההודי הייתה כדי לנחות בעיר לנגקווי שבמלזיה, בשל בעיה כלשהי במטוס. לנגקווי, שלא כקואלה לומפור, אינה מוקפת הרים ונמצאת ליד הים - נחיתה בה נחשבת לנוחה בהרבה.

גודפלו מעריך כי הבעיה במטוס שגרמה לטייס לחתור לנחיתה מהירה הייתה כנראה שריפה. "הלילה היה חם, המטוס כבד, ייתכן שאחד הצמיגים התפוצץ בהמראה והחל לבעור באיטיות", כתב הטייס הוותיק. הוא ציין כי כאשר טייס המשנה אמר בקשר "הכול בסדר, לילה טוב", הוא ככל הנראה לא ידע על כך שבמטוס החלה שריפה ושהמערכת שמשדרת את מיקומו לא עובדת. ייתכן שהטייסים גילו זאת כמה דקות אחר כך, אבל אז זה כבר היה מאוחר מדי.

"כשפורצת שריפה התגובה הראשונית היא לכבות את המערכות אחת אחרי השנייה כדי לבדוק מאיפה מגיע הקצר, אובדן היכולת לתקשר ולשדר אופיינית מאוד למקרה שריפה", כתב הטייס. "כנראה שזו הייתה שריפה גדולה מאוד, וסדר העדיפויות של הטייסים היה קודם כל להטיס את המטוס ולא לנסות לתקן את מערכות התקשורת".

"הם היו גיבורים"

הטייס המנוסה ממשיך לתאר את התרחש לפיו כשעשן כבר מילא את תא הטייס, הטייסים איבדו את ההכרה. לפני כן הם עשו ניסיון נואש לטפס למעלה לאזור של אוויר דליל יותר כדי שהלהבות יתמתנו, ולאחר מכן צללו בחזרה - מה שמסביר את השינויים הפתאומיים בגובה הטיסה.

לפני שקרסו, הצליחו הטייסים ככל הנראה להעביר את המטוס לטייס אוטומטי, ואז קרה אחד משני דברים - השריפה הרסה סופית את המטוס שהתרסק מיד, או שהוא טס עם שני טייסים מעולפים עד שנגמר לו הדלק. גודפלו העריך כי שרידי המטוס יימצא בים ברדיוס של מספר שעות טיסה מלנגקווי בגלל שהוא הסתובב מוקדם ועדיין היה במכל דלק רב. גם לפי תיאוריה זו מדובר בשטח גדול למדי בו המטוס יכול להימצא, ולכן עדיין לא הצליחו לאתר אותו.

"הראיות לא מצביעות על פעולת טרור - אם הטייסים היו רוצים לאותת למישהו שחטפו אותם היו להם המון דרכים סמויות לעשות זאת", הסביר גודפלו. "אין שום סיבה להציג כחוטפים טייסים שנהגו כגיבורים ונאבקו להציל את הנוסעים במטוס משריפה או תקלה טכנית אחרת. הקברניט היה טייס חכם ומנוסה, פשוט לא היה לו מספיק זמן".