הביג בן פוזל צפון מערבה (צילום: רויטרס)
הביג בן פוזל צפון מערבה | צילום: רויטרס

מגדל ה"ביג בן" המפורסם בלונדון מזכיר בימים אלה את המגדל המוכר בפיזה, ומסיבה לא חיובית במיוחד: שני המגדלים שלו נוטים על צידם.

בעבר, נטייתו של הביג בן הייתה שמועה בלבד, ובלונדון אמרו כי רק המהנדסים שמים לב לכך. אבל היום זה כבר ברור לעיני כל: המגדל "מתכופף". במשרד מהנדס העיר של הבירה הלונדונית אומרים שהרכבת התחתית משפיעה על הקרקע ומזיקה ליסודות המגדל - ולכן הוא נוטה. מהנדסי העיר מודים כי אם לא ייעשה דבר בעניין - יום יבוא והמגדל ייפול.

בעוד 5000 שנה, הוא יתנגש במשרד ראש הממשלה

בריטניה בעקבות איטליה (צילום: AP/רויטרס)
לונדון או פיזה? | צילום: AP/רויטרס

ה"ביג בן" הוא למעשה שמו של הפעמון הגדול בעולם, הממוקם בראש המגדל. אבל עם הזמן, המבנה שהוקם ב-1853 'אימץ לעצמו' את השם והפך לאחד מסמליה המובהקים של הבירה הבריטית.

בשיא גובהו מתנשא המגדל לגובה של 98 מטרים, אבל עכשיו השיא הזה זז ב-48 סנטימטרים - נטייה של 0.26 מעלות לכיוון צפון מערב, ושישית ממידת הנטייה של מגדל פיזה. במשרד מהנדס העיר אומרים שבשנים האחרונות המגדל זז יותר ויותר ואפילו גרם לסדקים אצל השכנים - בקירות בית המחוקקים הבריטי.

הפרופסור ג'ון בורלנד מהקולג' המלכותי של לונדון אמר כי "שמעתי תיירים שאומרים 'אני לא חושב שהוא ישר'. הם צודקים בהחלט. אם לא נעשה משהו בשנים הקרובות - הוא עשוי ליפול". אם המגדל ימשיך פשוט לנטות מבלי ליפול, בקצב הנוכחי - הוא יתנגש במשרד ראש הממשלה הבריטי בעוד 5000 שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק