המתכון הסודי שנחשף (צילום: thisamericanlife)
המחברת בה נכתב המתכון | צילום: thisamericanlife

מאז יצירת המשקה הפופולרי "קוקה קולה" ב-1886, שהפך מזמן להרבה יותר ממשקה, המתכון המיוחד להכנתו נשמר בסיווג סודי ביותר. העותק הכתוב היחיד, מוחזק לכאורה בכספת בארה"ב ורק שני אנשים שמועסקים בחברה יודעים בכל זמן נתון את כל הנוסחה ליצירת המשקה. השניים אפילו לא יכולים לטוס ביחד באותו מטוס - מחשש שהוא יתרסק.

אבל עכשיו, 125 שנים של סודיות כמעט מוחלטת עומדות להסתיים, אתר אמריקני טוען שהוא חשף את רשימת המרכיבים והכמויות לצורך רקיחת הנוזל השחור.

הרשימה, כך נטען, פורסמה ללא הדים תקשורתיים מיוחדים עוד ב-1979 בעיתון מקומי בעיר בה נוצר המשקה - אטלנטה, ג'ורג'יה. אך לא נראה שאיש הבין את החשיבות הגדולה של העניין אז.

האתר טוען כי אותו מאמר בן 32 שנה, שהיה קבור בעמוד 28 של ה"אטלנטה ג'ורנל" - מראה תמונה של מתכון שאמור להיות העתק מדויק של המתכון המקורי שנכתב על ידי יוצר "קוקה קולה", ג'ון פמברטון.

בין המרכיבים הסודיים: קינמון ואגוז מוסקט

הרשימה הסודית של קוקה קולה (צילום: חדשות 2)
קוקה קולה. רק 2 אנשים יודעים את המתכון | צילום: חדשות 2

המתכון נכתב כנראה על ידי חבר של פמברטון, רוקח במקצועו, ואז עבר מדור לדור. על פחיות הקוקה קולה כיום, המרכיבים הייחודיים מתוארים כ"חומרי טעם טבעיים, כולל קפאין". "המרכיב הסודי" ידוע כ-7X ועד עתה הוא לא נחשף.

לפי המתכון, רוב המרכיבים הסודיים הם אכן טבעיים: 22 מ"ל אלכוהול, 20 טיפות שמן תפוז, 30 טיפות שמן לימון, 10 טיפות שמן אגוז מוסקט, 5 טיפות כוסברה, 10 טיפות שמן נרולי המופק מפרחי תפוז ו-10 טיפות קינמון. 56.7 גרמים מהתרכובת הזו מספיקים ל-18.9 ליטרים.

במרכיבים הידועים של קוקה קולה תוכלו למצוא: תמצית נוזלית של קוקה, 85.05 גרם חומצת לימון, 28.35 גרם קפאין, סוכר 30 (לא ברור מה הכמות המדויקת), 9.46 ליטרים של מים, 0.94 ליטר מיץ לימון, 28.35 גרם וניל, 42.5 גרם קרמל - או יותר, בשביל הצבע.

ההיסטוריון מארק פנדרגראסט, שכתב את היסטוריית המשקה, אמר לאתר כי הוא מאמין שהמתכון עשוי להיות, כמו הסיסמה המפורסמת של קוקה קולה - הדבר האמיתי. "אני חושב שזו בהחלט גרסה של הנוסחה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק