החיסול הקודם באירן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
החיסול הקודם באירן, ארכיון | צילום: חדשות 2

פרופסור באוניברסיטה חוסל בפיצוץ מכוניתו, לאחר שאדם רכוב על אופנוע הצמיד לרכב פצצה. כלי תקשורת באירן דיווחו כי ההרוג הוא מדען הגרעין מוסטפה אחמדי-רושאן, וכן כי אדם נוסף, שזהותו לא ידועה נהרג. בתקרית נפצע אדם אחד. בכיר אירני מאשים את ישראל בחיסול ואמר כי "ישראל מעוניינת להגיע לעימות צבאי עם אירן".

דקות אחרי חיסולו של הפרופסור אחמדי-רושאן, גורם רשמי בממשל האירני בטהרן ממהר להאשים את ישראל. סגן המושל בבירה ספארלי באראטלו אמר לסוכנות הידיעות פארס שהאירוע היום מזכיר מאוד אירועים קודמים של חיסולי מדענים אירנים מובילים. "הפצצה הייתה פצצה מגנטית , פצצה זהה לאלו שבהן השתמשו כדי לחסל מדענים בעבר, זו עבודה של הציונים", אמר לסוכנות הידיעות.

סוכנות הידיעות החצי-רשמית פארס ציטטה עד ראייה, שאמר כי רוכב האופנוע הצמיד פצצה לצדו של הרכב שלאחר מכן התפוצצה והביאה למותו של אדם אחד ופציעתם של שניים נוספים. על פי הדיווחים האחרונים - שני אנשים נהרגו בפיצוץ, הפרופסור ואדם נוסף שזהותו לא ידועה.

על פי דיווח אחר בתקשורת האירנית , בפרס טי.וי, פרופסור רושאן עבד יחד עם אנשי תכנית הגרעין האירנית בכור בנתנז והיה המפקח על העשרת האורניום במתקן. מרבית הפרסומים באירן טוענים שהפרופסור מומחה בנושאי אנרגיה ונפט.

על פי הדיווחים באירן, האירוע דומה לתקיפות קודמות של מדעני גרעין במדינה לפני כשנה. האוניברסיטה בה הוא מועסק נקשרה בתעשיית הנשק האירנית.

לפני חצי שנה: מדען חוסל בדרך דומה

בחודש יולי האחרון אירע מקרה דומה, בו חוסל המדען דריוש רזאי-נז'אד, בזמן שלצדו נסעו שני אלמונים רכובים על אופנוע. על פי הדיווחים אז, קרא אחד מרוכבי האופנוע למדען בשמו הפרטי, וכשזה הסתובב הוא נורה בצווארו ומת במקום.

"החמוש רדף גם אחר אשתו של רזאי-נז'אד, שניסתה להזעיק עזרה לבעלה, דווח באירן. יו"ר הפרלמנט האירני עלי לריג'אני האשים את ארה"ב ואת ישראל בביצוע החיסול. "זוהי פעולת טרור אמריקנית-ציונית", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק