ירידות בבורסה (צילום: חדשות 2)
החשש: ירידות בבורסות אירופה | צילום: חדשות 2

סוכנות דירוג האשראי S&P עושה זאת שוב: לאחר שבחודש אוגוסט האחרון ארה"ב איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה, אמש הגיע תורה של צרפת ועוד שמונה מדינות אירופאיות: S&P הורידה את דירוג האשראי של הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו ברמה אחת לרמה של AA+, דרגה אחת מתחת לדרגה המושלמת AAA בה החזיקה צרפת עד עתה.

סך הכל הורידה הסוכנות את דירוגן של תשע מדינות בגוש האירו. דירוג האשראי של הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש, ספרד, ירד לרמה A מרמה של AA- (ירידה של דרגה אחת) ואילו דירוג האשראי של הכלכלה השלישית בגודלה בגוש, איטליה, ירד ל BBB+ מרמה קודמת של A+ (ירידה של שתי דרגות). כמו צרפת, גם אוסטריה, אחת המדינות העשירות באיחוד, איבדה את הדירוג המושלם שירד לרמת AA+. דירוג האשראי של פורטוגל ירד לרמה של BB, כלומר לרמה של "זבל".

"פעולות מנהיגי אירופה אינן מספיקות"

ניקולא סרקוזי נשיא צרפת (צילום: חדשות 2)
"לא עושה מספיק". סרקוזי | צילום: חדשות 2

"הורדות הדירוג שביצענו היום מבוססות בעיקר על ההערכות שלנו שלפיהן הצעדים שנקטו מנהיגי אירופה בשבועות האחרונים לטיפול במשבר החוב ביבשת אינם מספקים מענה מלא ללחצים שמופעלים על גוש האירו", נמסר בהודעה של S&P.

בסוכנות אישרו שדירוג האשראי של גרמניה, בלגיה, אסטוניה, פינלנד, אירלנד, לוקסמבורג והולנד נותר ללא שינוי. ההודעה הזאת היא סוג של חדשות טובות ביום השחור הזה עבור אירופה, שכן ב-15 בדצמבר S&P הזהירה גם מהורדת דירוג אפשרית של גרמניה, הכלכלה החזקה ביותר בגוש האירו. כמו כן, דירוג האשראי של גוש האירו עצמו נמצא בסכנה, לאחר הודעה דומה.

בשבועות האחרונים התגברו השמועות על כך שצרפת עלולה לספוג הורדת דירוג על ידי סוכנות S&P, ויש כאלה שטענו שבסוכנות רק חיכו עד שתסתיים תקופת החגים הנוצרית על מנת להודיע על ההורדה כשההחלטה בפועל התקבלה כבר לפני מספר שבועות. ההודעה של S&P באה לאחר נעילת המסחר בוול סטריט, כך שהתגובה למהלך נראה רק ביום שני עם חידוש המסחר בבורסות העולם.

"הורדת הדירוג אינה קטסטרופה"

לצד צרפת, הורדו הדירוגים של איטליה, ספרד, סלובקיה, אוסטריה, דרום קפריסין, מלטה, סלובניה ופורטוגל. גרמניה והולנד נשארו בעלות דירוג אשראי מושלם. עוד לפני ההודעה הרשמית של הסוכנות, שר האוצר הצרפתי, פרנסואה ברואה, אישר כי סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי המושלם של צרפת בדרגה אחת. ברואה אמר כי הורדת הדירוג אינה קטסטרופה, וכי השווקים ציפו למהלך כזה.

הורדת הדירוג של צרפת עשויה לפגוע בקרן החילוץ האירופית (EFSF). לצרפת, אחת הכלכלות הגדולות והחזקות בגוש האירו, נתח נכבד (מעל ל-20%) בקרן החילוץ האירופאית. הקרן, בהיקף של 440 מיליארד אירו, נהנית כעת מדירוג "AAA" מושלם על ידי שלושת סוכנויות הדירוג הבולטות - פיץ' ומודי'ס לצד S&P. הפגיעה בדירוג האשראי של צרפת עלולה לאיים על הדירוג המושלם, ולפיכך להקשות על ההלוואות שתעניק לכלכלות אירופה השקועות בחובות (דוגמת יוון, או אף איטליה) במידה ואלה יזדקקו לסיוע מהקרן.

ב-5 באוגוסט 2011 הורידה S&P את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב ("AAA") וגררה את השווקים הגלובליים לטלטלה עזה. החשש הגדול, עם כן, הוא שמהלך דומה של סוכנות הדירוג ה"נועזת" מבין שלושת הגדולות, יוביל לאפקט דומה עם פתיחתה של השנה החדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק