אדם חף מפשע שנכלא ל 27 שנים (The Sun) (צילום: The Sun)
עדיף מאוחר? | צילום: The Sun

פרשת רצח שלא בוצע מסעירה את בריטניה: שון האדג'סון, בן 57, הוכרז "זכאי" ושוחרר מהכלא אחרי לא פחות מ-27 שנים.

האדג'סון הורשע בשנת 1979 ברצח בחניקה של מלצרית שבוצע בסאות'המפטון, ושלוש שנים אחר כך הוא החל את תקופת מאסרו בפועל. אך רק לאחר בדיקות DNA שנערכו לאחרונה הוכח: האדג'סון לא יכול היה להיות הרוצח. היום הוא התייצב על דוכן בית המשפט בלונדון לשמוע שלושה שופטים הקובעים כי הרשעתו הייתה פזיזה.

בזמן המשפט לא ניתן היה לערוך בדיקות DNA, שכן הם הובאו בפני בתי המשפט רק בשנת 1986. בנובמבר שנה שעברה נזכר האדג'סון לדרוש את ביצוע הבדיקה. התיק נפתח מחדש ובית המשפט קבע: "יש אפשרות אמיתית כי ההרשעה לא הייתה נכונה".

בחקירה מחודשת של העדויות שנמצאו בזירת הרצח לא נמצאו הוכחות שהאדג'סון בכלל היה בזירה. חשדות על יושרת המשטרה בחקירת התיק הועלו גם כן.

השופט: המדע פסל את העדויות

"ההרשעה תימחק בגלל הסיבה הפשוטה שהמדע אפשר לנו, באמצעות בדיקות DNA, לפסול את העדויות שהוצגו מזמן", קבע השופט. "העדויות שאנו מגלים עכשיו מראות שהאירועים היו שונים לגמרי ממה שהוצג בבית המשפט ויש לנו חקירה חדשה לגמרי ומשפט חדש".

על פי המשטרה, האדג'סון הודה מספר פעמים ברצח, לפני שטען לחפותו בבית המשפט. גופתה של הנרצחת נמצאה בתא האחורי של מכונית הפורד שלה, במגרש חניה מתחת לבר בו עבדה במשרה חלקית.

התביעה במשפט שנערך בשנות ה-70, שילבה את הודאתו של האדג'סון באשמה במהלך החקירה לסוג הדם שנמצא בזירת הרצח. צוות ההגנה ניסה לטעון כי האדג'סון הוא שקרן פתולוגי ועל כן הודאתו אינה קבילה. היום, באיחור של 27 שנים - הצדק נעשה.