ברק אובמה (צילום: חדשות 2)
למה מקשיבים לספרדים? | צילום: חדשות 2

הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה ל-60 מיליון שיחות בספרד במהלך חודש אחד - כך מפרסמת היום העיתונות בספרד שמצטטת מסמכים שהתקבלו מהמדליף שממשיך להסעיר את וושינגטון, אדוארד סנואודן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התקשורת במדינה כבר קושרת בין ההאזנות הללו לבין אלה שהפעילה הסוכנות האמריקנית כדי להאזין לשיחותיהם של מאות אלפי צרפתים, דיפלומטים ואפילו כפי שנטען למנהיגים כקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. עם זאת, בתגובה רשמית מטעם הממשל בספרד נאמר כי המידע עדיין לא נבדק ואין בידי הרשויות די פרטים בנוגע להאזנות לתושבי המדינה.

אמש העלתה גרמניה הצעה מול 28 חברות האיחוד האירופי לקדם חקיקה שתמנע כל ריגול בין המדינות, חקיקה שנתמכת בין היתר על ידי צרפת וגרמניה. מי שדווקא ניסה למנוע אותה, היה לא אחר מראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי, שהתנגד ליוזמה ואמר כי הוא זקוק לזמן נוסף כדי ללמוד את פרטיה. על פי הדיווחים בספרד, ראש הממשלה קיבל בזאת את המידע שביקש על הפרת החופש האזרחי של תושבי המדינה.

ראש ממשלת ספרד, ראחוי (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת ספרד, ראחוי | צילום: רויטרס

העיתון אל-מונדו הפופולארי, הציג מסמכים שעל פי הטענה שייכים ל-NSA, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, ובהם הוכחה שהארגון ניהל מעקב אחרי 60.5 מיליון שיחות בספרד בין דצמבר לינואר 2012.

את המסמכים קיבל העיתון ממגלאן גרינוואלד, העיתונאי הברזילאי שסייע לסנואודן לחשוף את הפרטים על פרשת ההאזנות. בעקבות הפרסום, שגריר ארה"ב בספרד ושגריר ספרד לאיחוד האירופי צפויים להיפגש היום, השגריר האמריקני התבקש להכין הסברים לפרסומים.