האם כורים שנלכדו בהריסות מכרה זהב בדרום אפריקה מעדיפים שלא להיחלץ מההריסות? כ-200 כורים עבדו במכרה הזהב בניגוד לחוק, וכעת הם חוששים שייעצרו בשל זאת, מיד עם חילוצם על ידי כוחות ההצלה. לכן, חלקם ביקשו מגורמי החילוץ להפסיק את פעולתם - ואתמול (ב') הגיחו 12 מהם באופן עצמאי מפתח המכרה. 12 כורים נוספים חולצו שלשום על ידי כוחות החילוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הניסיון להימלט מההריסות לבד לא צלח, ו-22 כורים - אלו שיצאו מכוחות עצמם ואלו שחולצו - נעצרו והואשמו בכרייה לא חוקית, לאחר שיצאו מהבור. למרות שקיוו להימלט ממעצר, כוחות המשטרה פינו אותם מהמתחם ועצרו אותם, לאחר שקיבלו משקה קר וזכו לבדיקה רפואית קצרה.

הכורים לא הורשו לשוחח עם הכתבים, והשוטרים והמאבטחים הפרטיים של חברת האחזקה הסינית נשארו בזירה על מנת לחכות לכורים נוספים שייצאו מהפתח. על פי הדיווחים, הכורים מגיעים ממספר מדינות אפריקאיות בחיפושם אחר הכנסה: זימבבואה, מוזמביק ולסוטו.

הכורים נלכדו לאחר שאחת המנהרות הפנימיות במכרה הלא פעיל קרסה, ככל הנראה בעקבות חפירה לא זהירה שנעשתה תחת גשם כבד שירד באזור וריכך את האדמה. מאמצי החילוץ החלו אתמול, ובמהלכם הרים מנוף את לבנת הבטון הגדולה שחסמה את הפתח.

"אין כניסה" למכרה הנטוש
"אין כניסה" למכרה הנטוש | צילום:

מחכים שהשוטרים יילכו

על פי הדיווחים, מצבם של כל הכורים טוב ואיש מהם לא נפצע או נהרג. טרם ידוע כמה כורים בדיוק עבדו במכרה בזמן הקריסה, כיוון שמרביתם נשארים תחת האדמה ומחכים שהשוטרים ייעלמו מהשטח. חילוצם החל לאחר ששוטרי סיור שמעו לפתע צעקות.

מכרה הזהב הנטוש בפרבר בנוני הסמוך ליוהנסבורג שייך לחברה הסינית Gold One, אשר רכשה את הזכויות על הקרקע אך לא פועלת בשטח בשלב זה. דובר החברה הדגיש כי העבודות נעשו באופן לא חוקי, והקריסה נבעה מחפירה לא תקנית שביצעו הכורים.

הכרייה הבלתי חוקית נפוצה בדרום אפריקה - אנשים רבים מחפשים תעסוקה ומקווים להתעשר, תוך סיכון חייהם בעבודה מתחת לאדמה בתנאים קשים. במדינה אירעו מספר תאונות קטלניות בשנים האחרונות, ואף החלו קרבות בין כנופיות כורים.

הכורים לפני המעצר
הכורים לפני המעצר | צילום: