נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ערך ביקור פתע היום (שני) בסוריה ופגש את הנשיא בשאר אל-אסד. הביקור התקיים בבסיס חיל האוויר חמימים ליד העיר לטקיה. בפגישה אמר פוטין כי הוא מקווה להשיג יציבות בסוריה באמצעות שיתוף פעולה עם אירן וטורקיה. לאחר מכן, במהלך ביקורו במצרים, פוטין חתם עם סיסי על הסכם להקמת תחנת כוח גרעינית במצרים ואספקת דלק גרעיני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפגישתו הורה פוטין על הסגת הכוחות הרוסים משטחה של סוריה. "הוריתי לשר הביטחון ולראש המטה הכללי להתחיל את נסיגת הכוחות הרוסים", אמר פוטין בפני אנשי צבא רוסים ששוהים בסוריה. בתוך כך הוסיף פוטין כי בתוך שנתיים צבאות רוסיה וסוריה "הביסו את הקבוצה הכי קשוחה של טרוריסטים בינלאומיים".

עם זאת הדגיש פוטין כי רוסיה לא תסיג את כוחותיה לחלוטין - היא תשאיר כוחות בבסיס חיל האוויר בלטקיה ובנמל שלה בטרטוס. מדובר בשני בסיסים שהיו בידיה גם לפני ההתערבות נגד "הטרור" בסוריה. בפגישה הקודמת בין פוטין לאסד, שהתקיימה בחודש שעבר, נשיא רוסיה שיבח את אסד על "הישגיו במלחמה בטרור", והנשיא הסורי אמר כי הסיוע הרוסי "הציל את סוריה" מבחינה פוליטית וצבאית.

הכוחות הרוסיים יעזבו? פוטין ואסד (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין ואסד, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"פתרון פוליטי ידרוש מכולם להתגמש"

לאחר מכן המריא פוטין למצרים, שם תוכנן ביקורו הרשמי - והשניים סיכמו על הכנת תחנת כוח גרעינית. נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי קיבל את פניו בנמל התעופה של קהיר. ביקורו של פוטין במצרים מגיע על רקע הידוק הקשרים הכלכליים והצבאיים בין המדינות שבמהלכו אמורים להיחתם הסכמים להרחבת שיתוף הפעולה, בין היתר לצורך הקמת תחנת כח גרעינית באזור א-דבעה.

מפקד צבא רוסיה אמר בסוף חודש נובמבר כי הצבא הרוסי יצמצם את נוכחותו על אדמת סוריה באופן משמעותי: הגנרל ולרי גרסימוב אמר כי הצבא מתכנן לבצע את המהלך הגדול עד סוף שנת 2017.

לפני כחודש אירח פוטין בעיירת הנופש סוצ'י בדרום מערב רוסיה את נשיאי אירן וטורקיה, למפגש פסגה בעקבות הניצחון בסוריה - כך לדבריו. "הגענו לשלב חדש במאבק בסוריה", ציין הנשיא הרוסי. "להגיע לפתרון פוליטי ידרוש מכל הצדדים להתפשר - גם מממשל אסד".

הנשיא הרוסי הודה אז לחבריו, הנשיא האירני רוחאני ונשיא טורקיה ארדואן, בשל התרומה שלהם לסיום הלחימה בסוריה. "בעזרת טורקיה ואירן הצלחנו למנוע את נפילתה של סוריה לידי המדינה האסלאמית", אמר פוטין. מנגד, רוחאני טען כי על כל הכוחות הזרים בסוריה לעזוב באופן מיידי. לדבריו, נוכחות של כוחות צבא במדינה יכולה להיות רק במידה והממשל הסורי הזמין אותם.