ארכיון
ארכיון | צילום:

מטיילת ישראלית בת 22 חולצה הבוקר (שני) בנפאל, לאחר שחשה ברע במהלך טרק בחבל האנאפורנה בגובה 4,200 מטרים. מסוק של חברת הפניקס הגיע למקום והעביר אותה להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים סווקון שבקטמנדו. המטיילת הזעיקה את השירות באמצעות הוואטסאפ, שם דיווחה כי מצבה מחמיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החילוץ מגיע שעות ספורות לאחר שמטיילת בת 25 חולצה מאותו האזור אמש. במהלך השבת חולצה מטיילת בת 27 שחשה גם היא ברע במהלך טרק הבייס קאמפ של האוורסט באותו חבל - אזור ממנו חולצו שתי מטיילות נוספות בשבוע שעבר.

סך הכל חילצה החברה חמש מטיילות במהלך השבועיים האחרונים, מהן שתיים ביממה האחרונה בלבד. מדובר בעלייה של 40% בכמות החילוצים המוטסים בחברה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, חרף עלייה של 25% בלבד במספר המבוטחים בה - דבר המעיד על עלייה בכמות המטיילים שזקוקים לחילוץ.

"בעבר, הטיולים האתגריים היו נחלתם של מטיילים מקצועיים - אבל היום הם מיינסטרים", הסביר מנהל תחום ביטוח נסיעות לחו"ל ותאונות אישיות בהפניקס דודי עוז. "חשוב להגביר את המודעות לסכנת מחלת הגבהים, ולא לעלות גובה רב מדי ביום אחד - המלצת הרופאים היא לעלות 300-500 מטר ביום".

עוד הדגיש עוז כי "לא משנה כמה אתה בכושר, מחלת גבהים יכולה לקרות לכל מטייל החל מגובה 2,300 מטרים". לדבריו, "חילוץ יכול לקחת זמן כי הוא דורש תנאי שטח מסוימים כגון תאורה, אזור נחיתה ומזג אוויר מתאים, אז גם למטיילים שבבעלותם פוליסת חילוץ והצלה מומלץ להיות זהירים. שנה שעברה מתו שתי ישראליות מסיבוך של מחלת גבהים. חשוב שנדע לשמור על עצמנו".