הצייצן מהבית הלבן: שנה חלפה מאז הלילה ההיסטורי והדרמטי בו הדהים דונלד ג'יי טראמפ את העולם ונבחר לנשיא ארה"ב כנגד כל הסיכויים, הסקרים והתחזיות. חוץ מלספק כותרות ושערוריות על בסיס יומי, הנשיא הצבעוני שכלל בשנה הזו את אמנות הציוץ בטוויטר - והפך אותו לכלי המרכזי לתקשורת עם העולם וכן, גם לזירת התנגחויות פרטית ומדוברת. זה מה שעשה הנשיא ברשת החברתית מאז נבחר - וכל זה רק בשנה אחת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

לנשיא ה-45 של ארה"ב יש לא פחות מ-42 מיליון עוקבים בטוויטר, שנחשפים מדי יום לציוצים שהוא מעלה. הוא עצמו עוקב רק אחרי 45 בני אדם ברי מזל: רובם אנשים שעובדים איתו כיום (או יותר נכון עבדו), בני משפחתו ועמודי הטוויטר הרשמיים של עסקיו השונים.

covfefe. המילה שאף אחד לא הבין (צילום: טוויטר)
covfefe. המילה שאף אחד לא הבין | צילום: טוויטרמאז 8 בנובמבר 2016, היום בו נבחר לנשיא, ועד 8 בנובמבר 2017, צייץ טראמפ לא פחות מ-2,444 פעמים. המשמעות: ממוצע של 6.6 ציוצים ביום ברשת החברתית, שהפך לממוצע של 9.5 ציוצים ביום מאז חודש יולי האחרון, אז הגביר טראמפ את קצב הציוצים. שיא הציוצים של טראמפ ביום: 26 פעמים ב-30 בספטמבר.

יותר מדי ציוצים על חדשות מזויפות

142 פעמים בשנה האחרונה השתמש טראמפ בביטוי החביב עליו "Fake News". ב-19 ציוצים בהם השתמש בביטוי, הוא הזכיר לצדו הכי הרבה (19 פעמים) את רשת CNN. רשתות תקשורת נוספות בארה"ב נפלו קורבן להאשמה באספקת חדשות מזויפות ובהן: NBC, ABC , CBS וגם "וושינגטון פוסט" ו"ניו יורק טיימס".

מתקפה חריפה. אובמה וטראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
נהנה לתקוף אותו. טראמפ עם אובמה | צילום: רויטרס, חדשותהציוצים השונים של טראמפ שעסקו בחדשות מזויפות, היו בעיקר בנושאי חקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב, הביקורת שהעבירו מפורסמים בהוליווד על טראמפ ומדיניותו, שיחות מביכות שערך לכאורה עם מנהיגים בעולם ודיווחים לפיהם טראמפ רוצה להכפיל פי 10 את כמות הנשק הגרעיני שבידי ארה"ב.

האויבים של טראמפ: מהילארי ואובמה - עד "איש הטילים הקטן"

חוץ מלתקוף את גופי התקשורת, טראמפ נהנה לחבוט שוב ושוב בטוויטר במתחריו ומבקריו באופן אישי: בשנה שחלפה צייץ טראמפ לא פחות מ-54 פעמים ציוצים עם המילה "Hillary" למרות שהבחירות חלפו, ו-132 פעמים צייץ את השם "Obama", בהקשרים שליליים וביקורתיים כמובן.

עוד אישים שטראמפ הפך ל"אויבי הטוויטר" שלו - והרבה לתקוף אותם: מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און אותו כינה "איש הטילים הקטן", הסנאטור בוב קורקר, התובע הכללי ג'ף סשנס, מנחי התכנית "מורנינג ג'ו", ארנולד שוורצנגר ואפילו אלופת ה-NBA, גולדן סטייט.

גם ספורטאים על הכוונת (צילום: רויטרס)
גם ספורטאים על הכוונת | צילום: רויטרסוהיו גם מקרים שטראמפ התחרט על מה שצייץ. בשנה שחלפה טראמפ מחק 47 ציוצים שהעלה: 30% נמחקו עקב טעויות הקלדה כאלה ואחרות, בהם ציוץ ה-covfefe הנודע מ-31 במאי שעורר תהיות רבות בעולם. והיו גם ימים שבהם טראמפ לא צייץ דבר. היו רק 3 כאלה במהלך השנה החולפת.

עד ל-20 בינואר, היום בו נכנס רשמית לתפקידו ובו תמלא שנה אחת לכהונתו, טראמפ ככל הנראה יספיק לצייץ עוד הרבה ציוצים וימשיך לעורר עניין רב. ולחשוב שלפנינו עוד 3 שנים שלמות (ככל הנראה, או אולי אפילו 7 שנים) שבהם אצבעותיו הזריזות של נשיא ארה"ב חופשיות לצייץ כל מה שרק יחפוץ - ודאי לאחר המעבר מ-140 ל-280 תווים בטוויטר.