תכנית חיסכון בשידור ישיר
רוב זעום למתנגדי העצמאות | צילום: רויטרס

כמיליון מפגינים הנושאים את דגלי ספרד, קטלוניה והאיחוד האירופי פקדו היום (ראשון) את רחובות ברצלונה במחאה נגד הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה ובעד הממשל המרכזי במדריד. המוחים קראו "תחי ספרד" ו"מאסר לנשיא קטלוניה" על רקע המשבר הפוליטי הקשה ביותר שידעה ספרד בארבעת העשורים האחרונים - מאז שהפכה לדמוקרטיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המפגינים קראו קריאות נגד המהלכים של הממשל הקטלאני בתקופה האחרונה שהובילו למשבר החריף. "אני זועמת על מה שהם עושים לחבל שסבי וסבתי בנו", אמרה מריאנה פרננדז בת ה-19. מריה לופז, מפגינה נוספת אמרה לסוכנות רויטרס "מה אנחנו רוצים? שהם לא ישברו אותנו. זו בושה ולא נסכים לזה. הם חסרי בושה. פוג'דמון צריך להישלח לכלא".

"לאסור את פוג'דמון" | צילום: רויטרס

אתמול קרא נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, להביע "מחאה דמוקרטית ולא אלימה" נגד השתלטות הממשל במדריד על חבל הארץ בתגובה להכרזה על ההינתקות מספרד. זמן קצר אחרי שהפרלמנט הקטלאני הכריז על עצמאות, ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הפעיל את סעיף 155 שמפקיע מידי הממשל בחבל הארץ את הסמכות.

הסגיר את עצמו. קרלס פוג'דמון
"לאסור את פוג'דמון" | צילום: רויטרס

מספר כלי תקשורת בספרד פרסמו הבוקר סקרים לפיהם למפלגות שתומכות בעצמאות קטלוניה לא יהיה רוב במקרה של בחירות בחבל הארץ, שעל פי הודעת ראש הממשלה ראחוי צפויות יתקיימו ב-21 בדצמבר. עם זאת, מדובר בפער זעום שניתן יהיה לגשר עליו באמצעות קמפיין מוצלח.

ההצבעה בעד עצמאות בפרלמנט הקטלאני
ההצבעה בעד עצמאות בפרלמנט הקטלאני | צילום: רויטרס

בסקר שערך עיתון "אל מונדו" בשבוע שעבר זכו המפלגות התומכות בעצמאות ב-42.5% מהקולות, לעומת 43.4% תמיכה במפלגות המתנגדות להיפרדות מספרד. מאז הכרזת העצמאות, מדינות אירופה, ארה"ב ומקסיקו לא אמצו את ההצהרה הקטלאנית והביעו תמיכה באחדותה של ספרד.