טקס מרגש נערך היום (שני) בפרנקפורט לזכרה של קרולינה כהן, ילדה יהודייה שנולדה בעיר ונרצחה על ידי הנאצים במחנה ההשמדה סוביבור. לצד נציגי קרן התביעות היהודית שנכחו במקום הופתעו לגלות בני המשפחה שהגיעו לטקס ממקומות שונים בעולם בני משפחה רבים נוספים - הרבה יותר ממה שחשבו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש תחושות מנוגדות, הלב מתחמם כי אנו פוגשים את המשפחה שהייתה זרה לנו עד היום, אנו פוגשים אותם כאן בפעם הראשונה, אף פעם לא ידענו שיש לנו משפחה", אמר בטקס בארי אייזנמאן. "אבל יש גם כאב לב בגלל סיפורה של קרולינה ומה שעלה בגורלה ובגורל כל המשפחה שנספתה בשואה". בתו של בארי, מנדי הוסיפה כי: "אנחנו לא משפחה קטנה יש לנו עכשיו קרובים מכל העולם - זה יוצא דופן. לוחית הפח של הילדה הזו שנמצאה מתחת לאדמה, הביאה את המשפחה השבורה, המפוזרת הזו להתאחד שוב היום".

בדרכה למוות, קרולינה בת ה-14 שמטה מידיה את הקמע שלה - לוח פח שהיה חרוט עליו צמד המילים "מזל טוב" לצד תאריך הלידה שלה ושם עיר הולדתה פרנקפורט. קרולינה נולדה בגרמניה ב-1929, היא גורשה לגטו במינסק ב-11 בנובמבר 1941 ושנתיים אחר כך נשלחה עם אלפיים יהודים נוספים למחנה ההשמדה בסוביבור.

אבני המעצור בכניסה לביתה של קרולינה בפרנ
אבני המעצור בכניסה לביתה של קרולינה בפרנ | צילום:

מה קרה לקרולינה? אפשר רק לשער, אבל לוח הפח שהשאירה מאחוריה הצליח להעניק למשפחה מזל טוב, יותר מ-70 שנים אחרי. ארכיאולוגים שחפרו במחנה הכריזו בינואר האחרון שמצאו את הלוחית ומומחה לענייני גנטיקה התגייס למצוא את משפחתה והיום - בפרנקפורט יותר מעשרים איש שהיו עד עכשיו זרים - מצאו שיש להם משפחה ונפגשו במקום האחרון שבו היא גרה לפני הגירוש הנאצי. הם הציבו יחדיו את לבנת הברזל( stolpersteine) שמוצבת בגרמניה בכניסה לבתים בהם התגוררו יהודים שגורשו.

בני המשפחה שנפגשו היום סבורים שהאיחוד שלהם הוא הוכחה לניצחון על האידאולוגיה הנאצית שביקשה למחוק את זכר היהודים באירופה. הנאצים ביקשו לטשטש את זיכרון מאות האלפים שנרצחו בסוביבור ומציאת הלוחית מהווה עדות לילדה יהודייה אחת, קרולינה, מתוך מיליון וחצי הילדים שנרצחו בשואה.