חגיגות בקטלוניה לאחר משאל העם
תושבי קטלוניה מפגינים בעד עצמאות | צילום: רויטרס

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון הגיב הבוקר (שני) לאולטימטום הספרדי שהוצב בשבוע שעבר ואמר כי הוא מעוניין לפתוח בשיחות עם ממשלת ספרד שיימשכו כ-60 ימים. זאת, במטרה למנוע ממדריד להשתמש בחוקה כדי לשלול את האוטונומיה הפוליטית של חבל הארץ שהייתה נהוגה במקום עד כה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במכתב ששיגר פוג'דמון לראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, הוא ציין את כוונתו "לקיים דיאלוג" עם מדריד, אך סירב לפרט באופן ברור אם הוא צפוי להכריז בסופו של דבר על היפרדות של קטלוניה ולהכריז על עצמאות באופן חד-צדדי, חרף ההתנגדות העזה של ממשלת ספרד.

יחזור כשיקבל ערבויות.
"מעוניין בדיאלוג עם ספרד". נשיא קטלוניה. | צילום: רויטרס

"ההצעה שלנו לדיאלוג היא כנה למרות מה שקורה", כתב הנשיא הקטלוני. תוך זמן קצר הודיע שר המשפטים של ספרד כי הוא דוחה את התגובה העמומה של נשיא קטלוניה, וטען כי היא "לא קבילה".

ביום רביעי האחרון הציב ראש הממשלה רחוי אולטימטום לממשלת קטלוניה לפיו אם היא לא תשהה את הכרזת העצמאות עד היום, המעמד האוטונומי של חבל הארץ יבוטל באופן רשמי. רחוי איים כי אם הכרזת העצמאות לא תושהה הוא יפעיל את סעיף 155 בחוקה הספרדית, המאפשר לממשלה במדריד לבטל הלכה למעשה את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לחבל קטלוניה ולאפשר לממשלה להשתלט על האזור.

ראחוי, ארכיון
ייענה לקריאה? ר"מ ספרד | צילום: רויטרס

"הקבינט אישר לשלוח שאילתא רשמית לממשלה הקטלונית כדי לבדוק האם הכריזה על עצמאות או לא", אמר ראש הממשלה בנאום טלוויזיוני לאחר כינוס חירום שנערך בעקבות משאל העם. "התשובה מהנשיא הקטלוני תקבע את האירועים העתידיים".

רחוי הסביר כי מטרת האולטימטום היא להבטיח את ביטחונם של אזרחי ספרד: "הבקשה, עוד טרם הפעלת האמצעים שהממשלה יכולה להפעיל תחת סעיף 155 לחוקה, מנסה להציע ביטחון ושקיפות כפי שאירוע מהסוג הזה דורש".

"קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה"

הנשיא פוג'דמון ועשרות מחוקקים נוספים חתמו בשבוע שעבר על מסמך שמכריז על עצמאות קטלוניה, אך השהו את יישומו. "קטלוניה מחזירה היום את מלוא ריבונותה" נכתב בהצהרה שנחתמה על ידי "נציגי קטלוניה". עוד צוין כי "אנו קוראים לכל המדינות ולארגונים הבינלאומיים להכיר ברפובליקה הקטלונית כמדינה עצמאית וריבונית".

המחוקקים הקטלונים הוסיפו: "אנו קוראים לממשלה הקטלונית לנקוט בכל האמצעים כדי לאפשר את הכרזת העצמאות הזו". פוג'דמן חזר בנאום שנשא בשבוע שעבר על הודעתו כי הוא משהה את הצהרת העצמאות, וזאת על מנת לקיים דיאלוג ומשא ומתן עם ממשלת ספרד. הנאום נפתח בביקורת להתנגשויות האלימות בין אזרחי קטלוניה למשטרה הספרדית.