המפיק ההוליוודי הארווי וויינסטין (צילום: רויטרס, חדשות)
"אין לו מקום בחברה שלנו", ויינסטין | צילום: רויטרס, חדשות

המועצה האקדמית האמריקנית לקולנוע, הגוף החזק בהוליווד, הדיחה אמש (שבת) משורותיה את מפיק העל הארווי ויינסטין שנחשד כי אנס והטריד מינית מספר רב של שחקניות בתעשייה לאורך השנים. ויינסטין עצמו הודה במעשים, למעט הטענות על אונס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כל 54 חברי האקדמיה התכנסו לישיבת חירום בעקבות הפרסומים האחרונים בנושא וההחלטה התקבלה ברוב גדול. "התקופה שבה מקרים כאלו עברו בשקט בתעשייה נגמרו", מסרה הוועדה.

בהודעה רשמית שפורסמה לאחר קיום הישיבה, הודיעה האקדמיה לקולנוע כי ההחלטה נועדה להעביר מסר ברור כנגד הטרדות ועבירות מיניות במקום העבודה. "מדובר בסוגיה מטרידה ביותר שאין לה מקום בחברה שלנו", מסרו והדגישו: "נפריד עצמנו מכל מי שאינו מסוגל לכבד את הקולגות שלו".

האקדמיה בהוליווד הבהירה כי פעולותיה לא מסתיימות בהחלטה זו: "ניצור כללים אתיים ברורים שכל חברי האקדמיה יחויבו לעמוד בהם".

למרות שמדובר בהחלטה סמלית בלבד, מדובר בתקדים היסטורי מבחינת המועצה. האקדמיה האמריקנית לקולנוע לא הדיחה אדם משורותיה מעולם, גם במקרים חמורים שהתגלו בעבר כמו ההאשמות כנגד הבמאי רומן פולנסקי או העדויות הרבות שהתגלו כנגד השחקן ביל קוסבי.

ויינשטין: "מצבי לא טוב, פניתי לקבלת טיפול ושיקום"

בסרטון שצולם בחזית בית בתו, לילי, בלוס אנג'לס ושודר ברשת ABC, הגיב ויינסטין להאשמות ואמר כי הוא פנה לקבל טיפול. "חבר'ה, מצבי לא טוב אבל אני מנסה", טען. "כולנו עושים טעויות. אני מקווה לקבל הזדמנות שנייה".

עוד נטען בדיווח ב-ABC כי ויינסטין הולך מלוס אנג'לס למרפאת גמילה כדי לטפל בהתמכרות למין. נציג מטעמו מסר כי "לא בוצעו שום מעשי נקמה או תגובה כלפי נשים שסירבו לפניותיו. הוא אינו יכול להגיב לתלונות אנונימיות, אך בנוגע לנשים שהתלוננו באופן גלוי, מר ויינסטין מאמין כי כל מערכות היחסים הללו היו בהסכמה. הוא פנה לקבלת ייעוץ, פועל במציאת נתיב טוב יותר לעתיד ומקווה להזדמנות שנייה, אם שיקומו יתקדם בצורה מספקת".

מפיק העל פוטר לאחרונה מעבודתו על רקע הצטברות הטענות, מצד נשים וקולגות בתעשייה, כי נהג להטריד אותן מינית במהלך שלושת העשורים האחרונים. התלונות הפומביות כלפי ויינסטין כוללות מספר טענות על תקיפה מינית, בהן של השחקניות אנג'לינה ג'ולי, גוונית' פאלטרו, אשלי ג'אד ורוז מק'גאוון.

במשטרת ניו יורק הבהירו כי לא קיימת התיישנות על עבירות המין החמורות, ובהן אונס. על פי הפרסום ב"ניו יורק דיילי ניוז", אחד האירועים שנחקר נוגע לשחקנית המתחילה לוסיה אוואנס, שטענה כי ווינסטיין כפה עליה לבצע בגופו מין אוראלי. גם במשרת לונדון בודקים "טענות שהושמעו כלפיו ויינסטין", לפי הודעת הדוברות.